مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

 

حیوانات چهارپا می توانند به عنوان یک تهدید جدی تری  برای سلامت اسب شما محسوب  شوند.

سؤال: من تعداد زیادی پرنده دارم که در طویله زندگی می کنند. به من گفته شده است که در صورتی که اسب ها فضولات پرندگان را بخورند بیمار خواهند شد. من ظرف غذا و آب اسب هایم را دو بار در روز تمیز می کنم.آیا باید نگران فضولات پرندگان باشم؟ چه مشکلاتی را در پی خواهد داشت؟

در واقع این طبیعت وحشی متفاوت در چهارپایان است که می تواند خطر بیش تری برای اسب ها باشد.

صاریغ ها یا همان ساریک ها که بدلیل میزبان بودن “Sarcocystis neurona ” که در واقع عامل اصلی بیماری عصبی در اسب ها می باشد، می تواند بزرگترین تهدید برای اسب ها محسوب شوند.

پستانداران دیگر همچون راکون ها و راسوها می توانند موجب هاری شوند.اگر این مهم حقیقت داشته باشد که فضله ی پرندگان می تواند زیان بار باشد بدلیل حمل کردن یکسری پاتوژن های کثیف می باشد که به نظر می آید اسب ها در مقابل آنها مقاومت بدنی دارند. متداول ترین پاتوژنی که پرندگان دارند قارچ ها می باشند که معمولا در خاکی که فضولات پرندگان وجود دارد، موجود است و به ندرت در فضله ی تازه ی پرندگان یافت می شود.

در محیط هایی که این قارچ ها وجود دارند معمولا در هوا پراکنده شده و فعال می شوند و از طریق استنشاق کردن موجب بیماری های تنفسی و یا مشکلات سینوسی و حتی التهاب ریه ها می شوند.

به ندرت  بیمارستان دامپزشکی دانشگاهی پیدا می شود که با التهاب ریه ها،منژیت و یا التهاب روده ی بزرگ در اسب ها روبه رو شده باشند چراکه این بیماری ها بیش تر در سگ ها دیده می شود.سگ ها عموما در طویله به جاهای کثیف سرک می کشند و بینی خود را به هر جایی وارد می کنند به همین خاطر اسب ها از بابت این مشکل در امان هستند.

بیش ترین نگرانی در مورد فضولات پرندگان می تواند مشکل بهداشت باشد.

آیا اسب ها به هنگام خوردن آبی که در آن فضله ی پرنده افتاده است می توانند به شدن مریض شوند؟

به طور حتم خیر.اما هیچ کس دوست ندارد که فضله ی پرنده ای را در آب خوری تمیز اسب خود ببیند.

تمیز کردن آب خوری اسب ها و ظرف غذای آن ها و همچنین پاک سازی اصطبل از موش ها و پرندگان می تواند سلامت اسب شما را تضمین کند.

طراحی و مکان بعضی از اصطبل ها به گونه ای است که سوراخ هایی در آن ها وجود دارد که پرندگان به صورت دسته جمعی به ان جا هجوم می آورند که این می تواند بسیار مشکل ساز باشد.به ندرت می توان مؤسساتی را پیدا کرد که برای پرندگان در زیر شیروانی اصطبل لانه درست کنند تا از خانه کردن آن ها در جاهای دیگر جلوگیری کنند.

همچنین می توانید تعدادی تله در اطراف اصطبل برای جغدها قرار دهید.

یکی از مشتری های من صداهای ضبط شده ای را پخش می کرد که اگر صدا شما را اذیت نکند این امر موجب جذب پرندگان و دور نگه داشتن آن ها از محیط اصطبل می شود. وجود تعدادی گربه ی خوب هم در اطراف اصطبل مانعی ندارد.

 

دکتر امیر امیرخانی