مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

بدلیل اینکه افراد نا اگاه با مسائل فریزین اقدام به انتشار مطالبی در محیط های مرتبط با اسب و بخصوص نژاد فریزین نموده اند، تصمیم گرفتیم مطالبی مرتبط با مدارک، انتخاب سیلمی و کیفیت کره در قالب اطلاعیه، در قسمت اخبار وب سایت قرار دهیم. در اینجا باید متذکر شویم، تنها مرجع اصلی در خصوص مدارک اسب های فریزین، بدلیل ارتباط مستقیم ما با سازمان بین المللی اسب فریزین KFPS، مجموعه اسب فریزین ایران میباشد.

قبل از هر چیز، پیشنهاد میدهیم مطلب مرتبط با اطلاعات درج شده بر روی مدارک اسب های فریزین در قسمت درباره فریزین این وب سایت را مطالعه نموده و سپس مطالب این متن را پیگیری نمایید. 

مطلب اول: چه مدارکی یک اسب فریزین باید داشته باشد؟

> اولین و مهمترین مدرک مربوط به یک فریزین، شناسنامه آن میباشد. شناسنامه، یک مدرک شناسایی و دلیلی بر اعتبار بخشی و شناسایی بین المللی یک اسب فریزین است. فریزین ها توسط یک سازمان بین المللی ثبت شده و بدین ترتیب در هر نقطه ای که باشند از طریق این ثبت و شناسنامه صادر شده توسط آن سازمان، قابل شناسایی خواهند بود. همانطور که یک انسان به شناسنامه احتیاج دارد، یک اسب نیز بعنوان یک موجود زنده، نیاز به مدارک شناسایی داشته و باعث افزایش ارزش و اعتبار آن خواهد شد.

> در مورد پاسپورت بعنوان مدارک معتبر اسب ها به این توضیحات توجه کنید:

اتحادیه اروپا یک منطقه ای است که مرزهای چندین کشور بمنظور آسان سازی تجارت فی مابین حذف شده است. بدین ترتیب جابجایی ها بین کشورها افزایش چشمگیری داشته است. اما این منطقه قوانینی برای خود دارد. یکی از قوانین که به شدت در اجرای آن تاکید دارند، همراه داشتن پاسپورت اسب ها در هنگام حمل و نقل آنها میباشد. بدین ترتیب میتوانند مبدا و مقصد یک حمل و یا محل تولد یک اسب را در زمان کنترل و بازرسی ها، متوجه شوند. نداشتن پاسپورت بهمراه اسب های در حال حمل، حتی اگر در زمان جابجایی در کشور محل تولد باشد، جرم محسوب شده و از طریق دادگاه های واجد شرایط اعمال قانون خواهد شد.

اما در مناطقی که قوانین حمل بمانند اتحادیه اروپا وجود نداشته و یا اسب ها سفر خارجی ندارند، الزامی در داشتن پاسپورت نبوده و پاسپورت یک مدرک بی اثر و بی معنی خواهد بود. ضمن آنکه در پاسپورت اطلاعات مهمی بمانند شناسنامه درج نشده است. بنابر این تنها مدرک مهم و حیاتی شناسنامه اسب ها میباشد.  اگر یک فریزین در KFPS ثبت شده باشد، دیگر نگرانی در مورد مدارک شناسایی آن نداشته باشید. با در اختیار داشتن شناسنامه میتوانید در تمام مراسم های مرتبط با اسب فریزین در ایران شرکت نمایید.

مطلب دوم: چه برداشت هایی از مدارک اسب های فریزین میتوانیم داشته باشیم؟

ابتدا باید اشاره کنیم اصطلاح " دو سر خارجی " که در اسب های عرب رایج است، در بین اسب های فریزین معنایی ندارد. چرا؟

بدلیل اینکه سازمان اسب فریزین KFPS ملزم به ثبت تمام اسب های فریزین در سرتاسر دنیا است. این کره ها میتواند از کشش طبیعی و یا اسپرم حاصل شده باشد. میتوان اسپرم یک سیلمی بسیار معروف را از کشورهای دور دست وارد کرده و سپس برای تولید استفاده نمود. بنابر این اصطلاح دو سر خارجی بی معنی میشود.

مراحل ثبت اسب های فریزین دارای استاندراد خاص خود بوده، بطوریکه در تمام نقاط دنیا این استانداردها رعایت میشود. با اعمال این استانداردها تفاوتی در کره های متولد شده در هلند و یا در دیگر کشورهای دنیا وجود ندارد. با استانداردهایی که در مدارک صادر شده برای این نژاد قرارداده، اسب های فریزین در هر نقطه ای که باشند به راحتی در دسته بندی خاص خود قرار میگیرند. با بررسی مدراک میتوانید نحوه و شرایط تولیدی کره ها را به راحتی متوجه شوید. 

> نحوه تولید به چه شکل است:

کره تولید شده یا از یک سیلمی مورد تایید سازمان بین المللی اسب فریزین است که به اصطلاح به آن Approved Stallion میگویند و یا از یک سیلمی فریزینی است که مورد تایید نمیباشد.

 

 سیلمی های مورد تایید دارای یک کد 3 رقمی در انتهای نام خود هستند، بعنوان مثال: 

Tsjalle 454 - Jurre 495 - Nane 492

مدارک صادر شده از سیلمی های مورد تایید دارای رنگ متفاوت از مدارک کره های تولید شده از دیگر سیلمی ها هستند. تفاوت رنگ بدلیل نشاندادن وجه تمایز این تولیدات بوده و سیلمی های مورد تایید کیفیت بالاتری نسبت به بقیه سیلمی ها دارند. آزمون و امتحانهای بسیار سختی برای انتخاب سیلمی مورد تایید صورت میگیرد.

نکته: اگر کره ای از این سیلمی ها حاصل شده باشد، چه بصورت طبیعی و یا با استفاده از اسپرم، این نوع مدرک به کره حاصل شده تعلق خواهد گرفت.

نمونه مدرک و رنگ آن از سیلمی های مورد تایید:

مدرکی با رنگ پس زمینه تقریبا آبی رنگ

 

نمونه مدرک و رنگ آن از سیلمی هایی که مورد تایید نیستند:

رنگ این مدارک خاکستری است و بر روی آن نوشته شده، کره از سیلمی هایی که مورد تایید نیستن حاصل شده است.

 کره های متولد شده از تمام سیلمی های حال حاضر در ایران، مدارکی از نوع دوم - با رنگ خاکستری دریافت میکنند. لازم به ذکر است این کره ها در تمام مسابقات مربوط به نژاد فریزین میتوانند شرکت کنند و هیچگونه مشکلی در این خصوص نخواهند بود.

مطلب سوم: حال با توجه به اینکه مدارک کره های تولید شده از سیلمی های حال حاضر ایران هیچ تفاوتی ندارند پس چرا قیمت کشش ها متفاوت است؟ و یا چگونه به کیفیت بالاتری در تولیدات دست پیدا کنیم؟

یکسان بودن مدارک دلیلی بر یکسان بودن کیفیت سیلمی های حال حاضر در ایران نیست. همانطور که قبلا اشاره شد، انتخاب یک سیلمی مورد تایید دارای شرایط و آزمون های سختی است که هر سال از بین 300 - 400 نریان فریزین، تنها 3 یا 4 راس به درجه سیلمی مورد تایید دست پیدا میکنند.

ممکن است یک نریان (سیلمی بغییر از سیلمی های مورد تایید) در مسابقات متعددی شرکت کرده، به مقام های متعددی دست پیدا کرده باشد، اما به درجه سیلمی مورد تایید دست پیدا نکرده باشد.

ممکن است یک نریان (سیلمی بغییر از سیلمی های مورد تایید) دارای شجره بسیار قوی نسبت به دیگر نریان ها باشد. این موارد و موارد متعدد دیگر باعث میشود که بین سیلمی های داخل ایران تفاوت هایی حاصل شود. 

چندین مثال در این مورد:

مثال اول: یکی از سیلمی های داخل ایران، در مسابقات متعددی شرکت کرده و توانسته به مقام استار دست پیدا کند. سیلمی دیگری به این مقام دست پیدا نکرده است. باید مقام ها و درجات کسب شده توسط یک سیلمی را بررسی نماییم.

مثال دوم: یک سیلمی ممکن است از قهرمان سیلمی های فریزین مورد تایید و یا از یک مادر با بالاترین مقام تولید شده باشد، اما یک سیلمی دیگر دارای شجره معمولی باشد. 

 

مثال های متعدد بسیاری در این خصوص وجود دارد که باعث اختلاف در قیمت کشش شده و همچنین در کیفیت تولیدات تاثیر بسزایی دارد. به هر صورت، در زمان انتخاب سیلمی با کارشناسان مجرب و اشخاصی که اطلاعات کافی در این خصوص دارند مشورت کرده و از افراد نا آگاه به شدت دوری نمایید.

در صورتیکه سئوال خاصی در این مورد دارید، کارشناسان مجموعه اسب فریزین ایران در خدمت شما هستند.