مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

     

  

 

اسب نژاد فریزین، از نژادهای بومی کشور هلند، متعلق به منطقه و استانی بنام فریزلاند، از کشور هلند در شمال قاره اروپا می باشد.

بلندی قد این نژاد بین 157 سانتی متر تا 175 سانتی متر می باشد و با توجه به اندازه این اسب، می توان گفت اسبی مطلوب، چابک و زیرک در نوع خود است. در گذشته از این اسب در امور مربوط به کشاورزی و جنگ، مخصوصا جنگ هایی بین اروپاییان و در جنگ های زرهی استفاده می شده اند. امروزه از این اسب در کنار سواری راحت و آرام، در مسابقات زیبایی و درساژ، تفریح و ورزش، تولید مثل و در بعضی مواقع ترکیبی از این موارد استفاده میشوند.

یکی از مشخصه های بارز این نژاد رنگ مشکی آن است، که از دیگر نژادها این اسب را متمایز می نماید. اما در بعضی مواقع به رنگ بلوطی، یا خرمایی نیز دیده می شوند. در این نژاد بندرت میتوان با یک نشان سفید مشاهده نمود. اما تنها اسب هایی کاملا مشکی و یا با یک نشان کوچک سفید بر روی صورت در سازمان بین المللی اسب فریزین KFPS ثبت خواهند شد.

 اسب های فریزین در یک آزمون بصورت سالانه شرکت داده می شوند و تنها افراد عضو در سازمان بین المللی اسب فریزین قادر به شرکت در این آزمون بهمراه اسب های خود هستند. اسب ها در این آزمون، توسط داوران بین المللی ارزیابی شده و این داوران هستند که ارزش هر اسب را با توجه به استانداردها مشخص می کنند. همچنین، نریان های فریزین برای رسیدن و گرفتن مدرک سیلمی باید از مراحل متعدد و سختی عبور کنند.

"سیلمی به نریانی گفته میشود که نسبت به نریان های دیگر خصوصیات بهتر و قویتری دارد و استفاده از این نریان تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت یک نژاد خواهد داشت". این اسب ها باید ترکیب و استخوان بندی مناسبی داشته باشند.

فریزین ها دارای گردنی مخروطی و بلند، بهمراه گوش های کوتاه و فرم صورت اسپانیایی هستند. همچنین دارای اندامی قوی، یال و دم بلند، مجعد و رویایی هستند. این اسب ها بسیار پر انرژی و فعال بوده و در عین حال، مطیع، آرام و فرمانبردار هستند.

رنگ خرمایی بطور معمول قابل قبول برای سازمان اسب فریزین نبوده و بعنوان سیلمی ثبت نمی شود. اما این رنگ برای مادیان ها و اخته ها قابل قبول می باشد.

 در حال حاضر دو نوع کاربرد از این نژاد مرسوم است، یک نوع نژاد اسپرت و دیگری باروک، با آرایش عجیب و غریب.

 

موارد تاثیر گذار بر قیمت یک اسب از نژاد فریزین

با توجه به اینکه تمامی اسب های فریزین از یک طیف رنگی هستند، اما تشابه رنگی این نژاد دلیل بر یکسان بودن کیفیت و قیمت آنها نیست.

هر ساله آزمون هایی توسط سازمان اسب فریزین هلند در سرتاسر دنیا در جهت شناسایی اسب های برتر برگزار می شود.

در این آزمون، که برای نریان ها و مادیان ها بصورت جداگانه برگزار میشود، معیار ها و استانداردهایی وجود دارد که توسط داوران، این استانداردها برای هر اسب بررسی میشود.

اسب ها در سن یک سالگی و در کنار مادر خود میتوانند در یک آزمون شرکت کنند اما تاثیری در نوع مدرک آنها نخواهد داشت. حضور رسمی و تاثیر گذار در یک مسابقه از سن 3 سالگی یک اسب می باشد و مقام دریافتی در مدرک درج شده و باعث افزایش ارزش یک اسب میشود، اما قبل از این سن، بر اساس خط خونی، شجره و زیبایی کره، قیمت گذاری میشود.  

با توجه به اینکه شجره تاثیر بسزایی در قیمت یک اسب دارد اما ممکن است، یک فریزین با شجره متفاوت و ضعیفتر، توانایی های خود را در این آزمون نشان داده و به رتبه خوبی دست پیدا کند.

از مواردی که در این آزمون سنجید میشود و میتوان نام برد: آزمایش خون، راه رفتن و حرکات، نحوه برخورد با انسان و خصوصیات اخلاقی و معیارهای بسیار دیگری میباشدکه در قسمت قوانین این وب سایت میتوانید بطور دقیق مطالعه نمایید. 

لیست سیلمی های فریزین هر ساله توسط سازمان اسب فریزین هلند منتشر می شود و علاقمندان میتوانند به بررسی خصوصیات هر سیلمی پرداخته و بهترین آنها را برای تولید مثل انتخاب کنند. قطعا کره بدنیا آمده از این سیلمی ها، ارزش بسیار مناسبی خواهند داشت. ( لیست سیلمی ها در سال 2018)

تنها کره های بدنیا آمده توسط این سیلمی ها، بطور مستقیم و بدون تست های جانبی، از طرف سازمان اسب فریزین هلند، شناسنامه و پاسپورت دریافت خواهند کرد. مدارک و پاسپورت ها، رنگ و انواع مختلفی دارد که در قسمت قوانین ثبت، اطلاعات آن درج شده است.

از موارد تاثیر گذار دیگر در قیمت یک فریزین، میتوان به خط خونی، ترکیب بدنی و استخوانی، میزان توانایی در درساژ، میزان مهارت در سواری، زیبایی حرکتی آن اشاره کرد.

یک اسب فریزین حتما باید شناسنامه و پاسپورت داشته باشد و بدون این مدارک، اعتباری ندارد و بعنوان اسب نژاد فریزین شناخته نخواهد شد.

افراد میتوانند با عضویت در سازمان اسب فریزین، از کلیه اطلاعات یک فریزین با خبر شده، و با جمع آوری اطلاعات مناسب، اقدام به خرید نمایند.

 رمز خرید خوب، داشتن اطلاعات مناسب است.

نمونه عکس شناسنامه و پاسپورت یک فریزین که حتما باید بهمراه داشته باشد: