مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

آیا اسب های فریزین، اسب های ورزشی هستند؟

آیا اسب های فریزین مناسب مسابقات درساژ هستند؟

 

مجموعه اسب فریزین بعنوان مرجع رسمی معرفی و صدور مدارک اسب های فریزین، خود را ملزم به پاسخگویی به منتقدین این نژاد میداند. بدلیل اینکه روند کاری ما معرفی، حمایت و ایجاد بستری برای گسترش این نژاد در ایران است و این فعالیت ها با یک وارد کننده صرف که هیچگونه مسئولیتی در قبال این نژاد احساس نمیکند کاملا متفاوت است. 

سالها و روزهای بسیاری برای معرفی این نژاد، ترجمه مطالب، پاسخگویی به علاقمندان و بطور کل فعالیت در راستای معرفی هرچه بیشتر این نژاد به جامعه اسب توسط این مجموعه در ایران انجام شده است. باید گفت در تعجبیم که در گوشه کنار کشور، افرادی قلم بدست و مرتبط با رسانه ها، اقدام به انتشار مطالب انتقادی و منفی در راستای نفی هرچه بیشتر توانایی های اسب های فریزین مینمایند.

این افراد، اسب های فریزین را در گوشه یک رینگ قرارداده اند و به شدیدترین حالت ممکن در برابر این نژاد ایستاده، به آن حمله میکنند و هرآنچه که دوست دارند به زبان می آورند. اما، کافیست تا ما یک مطلب برای پاسخگویی به این مطالب منتشر کنیم آنوقت صدای مظلومیت این اشخاص گوش فلک را پر میکند. 

باید از این اشخاص این سئوال را بپرسیم، شما در کجای صنعت اسب ایران هستید؟ چه دانشی در مورد اسب، صنعت اسب و نژاد فریزین دارید؟

این افراد اعتقاد دارند اسب های فریزین اسب ورزشی نیست که بخواهد در مسابقاتی شرکت کند و بهمین دلیل مناسب مسابقات درساژ نمیباشد.

در اینجا باید از این دوستان این سئوال ها را پرسید:

> آیا شما سواد درساژ دارید؟

> آیا تا کنون در یک مسابقه درساژ شرکت کرده اید؟

> آیا دانش کافی در خصوص اسب های فریزین دارید؟

 

یک منتقد باید معیارهای لازم را داشته تا بتواند از یک موضوع انتقاد کند؛

دانش و تجربه کافی در خصوص درساژ، حضور در مسابقات مختلف این رشته، صحبت و کسب تجربه از بزرگان این رشته در سطح بین المللی و هزاران نکته دیگر که بتوان صحبت های یک منتقد را پذیرفت.

>> شخصی که تا کنون اسب فریزین را از نزدیک ندیده، تا کنون تجربه سواری با این نژاد نداشته، مطالب مختلف و بروز دنیا در مورد این نژاد را مطالعه نکرده و یا اصلا سوارکار و درسور قابلی نیست، آیا میتواند از این نژاد انتفاد کند؟

جواب بطور قطع خیر است.

>> آیا فرد منتقد، منافعی در نقد این نژاد دارد؟ آیا با حضور اسب های فریزین، منافع گروهی را بخطر خواهد انداخت؟

جواب بطور قطع مثبت است.

 

 

عکس از یک نریان فریزین بنام روبین از تولیدات مجموعه اسب فریزین - واحد هلند و با سوارکاری جودیث پیترسن و کسب جایزه برتر مسابقات درساژ استان فریزلاند هلند.

 

وقتی دانش و سواد لازم در این خصوص را ندارید، پای کلاس درس بزرگان این نژاد و این رشته نبودید، با افراد کم دانش هم کلام شده اید، چگونه به خود اجازه میدهید تا از این نژاد انتقاد کنید؟ شما در چه جایگاهی هستید که از منابع خود برای تخریب یک گروه و یک نژاد استفاده میکنید؟

بیان دو - سه مورد اصطلاح بمانند پیافه، پاساژ و هاف پس از مسابقات درساژ، شما را تبدیل به یک منتقد منصف نخواهد کرد. باز و بسته کردن زین اسب ها، یورتمه و چهارنعل رفتن معمولی و دیدن دو تا فیلم شما را به یک درسور قهار و منتقد نژاد فریزین تبدیل نخواهد کرد (که اگر روش شما مفید بود، حال و  روز صنعت اسب کشور اینچنین نبود).

 

 مدارک و شواهد نشان از این دارد اسب های نژاد فریزین، اسب های ورزشی هستند و در مسابقات بین المللی درساژ حضور پر رنگی دارند. مقام ها و جوایز بسیاری در کشورهای مختلف توسط اسب های فریزین کسب شده است.

 

  آیا تاریخچه حضور اسب های فریزین در مسابقات بسیار مطرح و بین المللی گرند پری را مطالعه کرده اید؟

آیا یک نژاد بدون کسب شرایط لازم در مسابقات داخلی یک کشور، میتواند با حمایت های فدراسیون سوارکاری آن کشور در مسابقات بین المللی، جهانی و المپیک شرکت نماید؟ آیا به صرف گفتن اینکه یک نژاد مناسب درساژ است، مجوز حضور در مسابقات بین المللی برای آن نژاد صادر میشود؟

در صورتی مجوز حضور یک نژاد در مسابقات بین المللی صادر میشود که آن نژاد، آن اسب و سوارکار از سطوح، مسابقات و آزمون های داخلی با موفقیت عبور کرده باشد تا بتوانند با حمایت های فدراسیون سوارکاری یک کشور در مسابقات بین المللی حضور داشته باشد. چگونه است که اسب های فریزین توانسته اند بدون گذر از فیلتر و مسابقات مختلف در بالاترین مسابقات درساژ دنیا شرکت نمایند؟

آیا فرصت حضور این نژاد در بالاترین سطح مسابقات بین المللی عوام فریبی است یا با استفاده از رابطه ایجاد شده است؟ آیا یک کشور معتبر بمانند هلند حاضر است آبروی خود در صنعت سوارکاری را با حضور اسب نا مناسب یک رشته ورزشی به بازی بگیرد؟

 چگونه اسب های فریزین با حمایت های فدراسیون سوارکاری هلند توانسته اند در مسابقات بزرگ بین المللی درساژ شرکت نمایند؟ 

 باید گفت: یا فدراسیون سوارکاری هلند دیوانه است که اقدام به اینکار کرده و یا منتقدین ایرانی این نژاد، جانبدارانه اقدام به تخریب این نژاد مینمایند که  قطعا مورد دوم به این موضوع نزدیک تر است.

 

 مطلبی در خصوص حضور اسب های فریزین در مسابقات گرند پری در کشورهای مختلف را از اینجا بخوانید.

 

تصویری از Haitse 425 در مسابقات گرند پری

 

اگر ضعفی در اسب های فریزین داخل ایران موجود است، این ایراد نه به این نژاد، بلکه به وارد کنندگانی که اسب های فریزین بدون آموزش های لازم برای حضور در مسابقات درساژ را وارد کشور کرده اند وارد است. باید اضافه کرد که مالکین اسبهای فریزین داخل ایران بدلیل هزینه های آموزش، نبود مربیان و سوارکاران با دانش مناسب و بروز در خصوص درساژ، کمتر در این زمینه فعالیت نموده و بهمین دلیل بهانه هایی برای منتقدین و مخالفین ایجاد شده است.

 

لازم است در خصوص برگزاری مسابقات درساژ و حضور اسب های فریزین در این مسابقات، برنامه ریزی دقیق تر و همچنین حضور پر رنگ تر مالکین آنها را شاهد باشیم.

امید است منتقدین با دانش بیشتر اقدام به اینکار نمایند تا وجهه خود را در چشم علاقمندان تخریب نکنند.