مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

ارزش/معیارهای تولید یا Breeding Value

در این مطلب به مواردی که میتواند در تولید بهتر یک کره فریزین نقش داشته باشد خواهیم پرداخت.

 

منظور از ارزش های تولید چیست؟

اگر یک اسب فریزین در مسابقات ارزیابی شرکت کرده باشد توسط داوران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در این ارزیابی، موارد متعدد و مختلفی مورد ارزیابی قرار میگیرد که بعنوان مثال میتوان به اندازه سر و گردن، انحنای گردن، کیفیت استخوان، بلندی یال و دم، اندازه دست ها، اندازه پاها، فرم کپل، کشیدگی بدن، رنگ اسب و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. بعد از ارزیابی تمام امتیازات اخذ شده در مشخصات هر اسب درج میگردد که بصورت آنلاین برای آندسته که عضو سازمان بین المللی اسب فریزین KFPS هستند قابل رویت است.

امتیازات داده شده توسط داوران بین اعداد 90 تا 110 است. عدد 100 یک عدد ما بین به حساب می آید و اگر یک امتیاز نزدیک به 90 باشد نشان دهنده ضعف در مورد بررسی شده در آن اسب مورد نظر است و اگر نزدیک به 110 باشد نشان دهنده کیفیت بالای آن مورد میباشد. همچنین، کارشناسان امر تولید تاکید دارند که امتیاز مورد نظر برای هر مورد باید بالای 104 باشد تا بتوان آنرا مطلوب و قوی دانست و اگر امتیازی زیر 100 باشد برای بهبود آن باید برنامه ریزی کرد.

 

حال چگونه یک تولید بهتر داشته باشیم؟

مهمترین موضوع در تولید بهتر انتخاب یک سیلمی مناسب است. فرض کنید مادیان شما در ارزیابی شرکت کرده و در قسمت کپل امتیازی کمتر از 100 اخذ نموده است. این امتیاز نشان میدهد که کپل مادیان شما در فرم مطلوب خود نمیباشد و اگر میخواهید یک کره تولید کنید که این ضعف را نداشته باشد باید با یک سیلمی فریزین که در قسمت فرم کپل امتیازی بالاتر از 104 دارد کشش انجام دهید تا کره حاصل شده نقطه ضعفش تبدیل به یک نقطه قوت شود.

 

در تصویر زیر ارزش های تولیدی یک سیلمی در داخل ایران را میتوانید ملاحظه کنید؛

 

 

اگر در تصویر دقت کنید، در گزینه Shoulder Angle، این سیلمی امتیاز 105 را دریافت کرده است و این نشان میدهد که در نقطه مطلوب و با کیفیتی در گزینه زاویه شانه ها قرار دارد. اگر مادیان شما در قسمت زاویه شانه ها دارای ضعف باشد، کشش با این سیلمی میتواند کره ای به شما بدهد که مشکل زاویه شانه ها در آن برطرف شده است. اما اگر بدنبال تولید کره ای هستید که بدن کشیده تری داشته باشد بهتر است از یک سیلمی دیگر با امتیاز بالاتر در قسمت Body استفاده کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که شما نمیتوانید تمام معیار های یک کره را بهبود ببخشید و باید در 2 یا 3 مورد خاص تمرکز داشته تا یک نتیجه مطلوب حاصل شود.

 

بنابر این دو نکته بسیار مهم را باید در نظر داشته باشید:

1- شناسایی نقاط ضعف و قوت اسب خود.

2- انتخاب یک سیلمی مناسب که بتواند در تولید کره ای بهتر به شما کمک کند.

 

--> کارشناسان تولید بر این امر تاکید دارند که فریزین ها باید در حرکت و قدم دارای زیبایی خاصی باشند و برای تولید بهتر است که اولویت را بر موارد حرکتی و تولید کره ای با نقات مثبت در حرکت قرار داد.

 

سئوال:

ممکن است سئوال پیش بیاد که در ایران مسابقات ارزیابی برگزار نمیشود و یا اینکه مادیان شما قبلا در هیچ مسابقه ای حاضر نبوده است، آنوقت چگونه به نقاط ضعف اسب خود پی ببریم؟

 

اول از همه باید اشاره کنیم که بهترین گزینه برگزاری مسابقات ارزیابی در ایران است تا اسب ها بطور رسمی توسط داوران با تجربه و کاربلد مورد ارزیابی قرار گرفته و امتیازات آنها در مشخصات اسب ها بصورت رسمی درج گردد.

در غیر اینصورت بهتر است با افراد با تجربه و کار بلدی که میتوانند نقاط ضعف اسب شما را ببینند مشورت کنید و آنوقت در خصوص انتخاب یک سیلمی مناسب برای پوشش ضعف ها اقدام کنید. لازم به ذکر است بعد از انتخاب سیلمی باید گزینه ضریب همخونی آن سیلمی با مادیان خود را بررسی کنید تا ضریبی کمتر از 5% داشته باشد تا کره در وضعیت مطلوب خود بدنیا آید.

 

در مورد سیلمی های داخل ایران نیز، ارزش های تولیدی آنها را در صفحه مشخصات هر سیلمی قرار داده ایم که میتوانید از آنها برای انتخاب بهترین گزینه استفاده کنید.

 

و در آخر باید اشاره کنیم، یک تولید هدفمند نیاز به دانش و برنامه ریزی مناسب دارد و تنها به این نکته که کشش یک سیلمی ارزانتر و یا گرانتر از دیگری است نمیتواند در تولید کره های با کیفیت ما را یاری دهد. بنابراین، بر یک تولید با کیفیت تمرکز داشته و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید.