چاپ
بازدید: 7711

در اینجا مطالبی در خصوص خرید، تولید و معرفی بهتر فعالیت های شما ارائه میشود

 

برای خریداران؛

در ابتدا سعی کنید هدف خود را مشخص کنید؛ آیا هدف شما از یک اسب فریزین تنها سواری است و یا فقط داشتن یک اسب فریزین نیاز شما را برطرف میکند؟ یا اینکه بدنبال داشتن یک کره فریزین در سالهای بعد هستید تا اندک اندک تعداد زیادی فریزین داشته باشید؟

هدف شما فقط سواری است؟

اگر هدف شما فقط سواری است، بهتر است که یک اسب آموزش دیده خریداری نمائید. اسب های آموزش دیده قیمت بالاتری نسبت به دیگر اسب ها دارند اما شما از پرداخت هزینه های بالای آموزش و یا پیدا کردن یک مربی مجرب برای آندسته از فریزین هایی که آموزش ندیده اند راحت خواهید شد. 

سعی کنید در هنگام خرید زین خود را بهمراه داشته باشید و حتما سوار بر اسب مورد نظر خود شوید تا میزان به اصطلاح در درست بودن آن اسب را بررسی کنید. بعضی اسب ها سواری راحت تری نسبت به دیگر اسب ها دارند و بعضی اسب ها فقط با یک سوار مجرب میتوانند خوب کار کنند. پس در این زمان، مهارت خود را در سواری بررسی کنید و سپس به هدف خود فکر کنید.

یک فریزینی که برای مسابقات درساژ آموزش دیده نیاز به یک سوارکار ماهر دارد تا بتواند قابلیت های آن فریزین را نمایش دهد.

در این بین جنسیت اسب مهم نیست بلکه مهارت در سواری اهمیت بیشتری دارد. البته بسیاری از افراد اعتقاد دارند اسب های نریان و حتی اخته (نریان عقیم شده) گزینه بهتری نسبت به مادیان در امر سواری هستند. نژاد فریزین در هنگام سواری بسیار آرام و در دست است، بهمین دلیل سن اسب در بحث سواری تاثیر چندانی ندارد هرچند که اسب هایی با سن بالاتر تجربه بیشتری در سواری دارند.

 علاقمندید فقط یک اسب فریزین داشته باشید؟

اگر تمایل دارید تا فقط یک فریزین داشته باشید، مهارت های سواری یک اسب، شجره و خط خونی آن در امر خرید چندان تاثیر گذار نیست. سعی کنید یک اسب سالم که تست های پزشکی خود را با نتایج خوب انجام داده خریداری نمائید.

به این موضوع دقت داشته باشید که اسب های وارداتی در دو گروه اصلی قرار میگیرند؛ 

1- اسب های وارداتی تجاری؛ این دسته از فریزین ها که با هدف اقتصادی و سودآوری وارد شده اند، اصولا باید قیمت پایین تری نسبت به اسب های با کیفیت تر داشته باشند. این اسب ها با قیمت ارزانتری خریداری و وارد میشوند تا قشر بیشتری از خریداران را پوشش دهند. کیفیت این نوع از فریزین در دسته میانی رو به پایین طبقه بندی میگردد.

2- اسب های وارداتی که برای ارتقای کیفیت تولیدات وارد شده اند؛ این دسته از اسب ها بدلیل اینکه برای ارتقای سطح کیفی تولیدات وارد شده اند، در دسته اسب های گرانقیمت قرار میگیرند. اصولا این اسب ها دارای خریداران خاص هستند که هدف این خریداران بیشتر در امر تولید است. اگر تمایل به تولید با کیفیت و یا داشتن یک فریزین برجسته و زیباتر نسبت به دیگر فریزین ها دارید، بدنبال این گروه باشید. این اسب ها دارای شجره قویتر، فرم اندامی زیباتر، آموزش های بیشتر و پتانسیل در مقام آوردن هستند. 

پس با بررسی دو گروه اصلی میتوانید با توجه به بودجه و هدف خود، اسب مناسب تری پیدا کنید. شاید تمایل داشته باشید یک اسب با کیفیت داشته باشید پس سعی کنید یک فریزین از گروه دوم انتخاب کنید حتی اگر هدفتان تولید نیست.

هدف شما داشتن کره های فریزین در سالهای آتی است؟

اگر هدف شما داشتن کره است، قطعا باید بدنبال مادیان باشید. یک مادیان آبستن میتواند گزینه مناسبی باشد. بهتر است یک مادیان با کیفیت که شجره مناسبی دارد خریداری کنید تا کره بهتری به شما بدهد. اگر آبستن است باید بررسی کنید که از کدام سیلمی آبستن شده و آن سیلمی دارای چه تاریخچه و زمینه ای است. نمونه کره های تولیدی قبلی از یک مادیان و یا یک سیلمی میتواند دید بازتری به انتخاب مادیان به شما بدهد.

 اگر آن مادیان آبستن نیست، پس از خرید باید برای آبستن کردن آن بررسی های دقیقی در انتخاب سیلمی داشته باشید. در اینجا بازهم بحث کیفیت برای مالک مادیان مطرح میشود. سیلمی های مقام دار و با شجره بهتر میتوانند تولیدات با کیفیت تری برای شما بهمراه داشته باشند.


توصیه هایی برای تولید کنندگان

 اولین نکته در امر تولید که بسیار بر آن تاکید داریم، داشتن یک مجموعه مناسب برای اسب های فریزین است. اگر توان داشتن یک مکان مناسب ندارید و یا اینکه نمیتوانید مجموعه ای مناسب برای این نژاد درست کنید بهتر است برنامه های خود را در زمان دیگری دنبال کنید.

 برای شروع و در امر تولید، در صورت داشتن فضای مناسب، سعی کنید از دو سیلمی متفاوت استفاده کنید. سیلمی های متفاوت در بحث ایجاد کره هایی با ضریب همخونی متفاوت دخیل هستند. داشتن کره هایی با ضریب همخونی های متفاوت باعث میشود در برنامه های بلند مدت شما نتیجه بهتری ایجاد شود. اگر ضریب همخونی کره ها به یکدیگر نزدیک باشد، کیفیت کره های تولیدی افت خواهد داشت و گاها کره ها با مشکلاتی ظاهری و باطنی تولید خواهند شد. اگر فضای مناسبی ندارید سعی کنید از اسپرم سیلمی های مختلف استفاده کنید.

تعداد اسب های فریزین موجود در مجموعه شما بستگی به فضای آن مجموعه دارد; بعنوان مثال: نسبت به ساخت باکس هایی برای اسب های مادیان آبستن که کره های آنها بزودی بدنیا می آیند دقت لازم را داشته باشید تا مادر و کره در فضای کوچک قرار نگیرند. باکس ها را با توجه به استاندارد جهانی بسازید. فضای مناسب داخلی و خارجی برای تمرینات روزانه و فصلی اسب ها در نظر بگیرید. 

 سیلمی و مادیان های با کیفیت و با شجره قوی انتخاب کنید تا بتوانید کره های با کیفیت تری در اختیار داشته باشید، این موضوع برای یک تولید کننده بسیار حیاتی است. هر چقدر کره های با کیفیت تری داشته باشید میتوانید در سالهای آینده با استقلال بیشتری به امر تولید بپردازید. همچنین، نام شما بعنوان یک تولید کننده خوب در بین علاقمندان و خریداران مطرح خواهد شد. بنابراین، در ابتدا نگران هزینه های تحمیلی در مورد خرید یک اسب با کیفیت نباشید بدلیل اینکه در یک برنامه بلند مدت سود بیشتری نصیب شما خواهد شد.

در مورد انتخاب مادیان برای تولید، سعی کنید از مادیان هایی که دارای مقام استار هستند و یا پتانسیل مقام آوردن دارند استفاده نمائید. به اصطلاح، یک مادیان خوب تولیدات با کیفیت شما را تضمین میکند. اگر فضای کافی در مجموعه تولیدی خود در اختیار ندارید، میتوانید چندین مادیان خریداری کرده و از اسپرم سیلمی های برجسته در امر تولید استفاده کنید. در صورتیکه از تولیدات خود یک کره نریان با کیفیت تولید شد، آنرا برای تولیدات سال های آینده حفظ کنید و البته مراقب ضریب همخونی تولیدات نیز باشید (توضیحات مرتبط با ضریب همخونی در مطالب متعدد این وب سایت اشاره شده است).

در بحث تولید، میزان مهارت یک اسب در سواری تاثیر چندانی ندارد. 

اما موضوعات مهمی که میتواند در معرفی تولیدات شما و جذب مشتری تاثیر گذار باشد را در اینجا اشاره خواهیم کرد؛

> کره های تولیدی باید مدارک معتبر داشته باشند. مدارک معتبر، شناسنامه شما در معرفی به خریداران میباشد. نام کره ها را با توجه به اسم مجموعه خود انتخاب کنید تا خریداران با نگاه به نام کره متوجه شوند که کره از کدام مجموعه تولیدی است.

> در مدارک یک کره، شجره آن به وضوح دیده میشود که میتواند تبلیغ مناسبی برای سیلمی یک مجموعه تولیدی باشد. اگر کره با کیفیتی تولید شده باشد، خریداران و علاقمندان آینده این نژاد، با دیدن نام پدر کره و در سالهای آینده، برای تولید و کشش به شما مراجعه خواهند کرد.

> میتوانید از مادیان های حمال در بحث تولید استفاده کنید. چگونه؟ جنین شکل گرفته در یک مادیان فریزین را خارج کرده و در یک مادیان حمال آنرا پرورش دهید. با این موضوع میتوانید سرعت تولیدات خود را افزایش دهید و کره های بیشتری داشته باشید ضمن اینکه مادیان حمال قیمت بسیار کمی دارد. به این نکته توجه داشته باشید که این موضوع یک بحث بسیار جدی و علمی است و بدون پیش زمینه های لازم اقدام به اینکار نکنید.

> برای آبستن کردن یک مادیان، در سالهای متفاوت از سیلمی های مختلف استفاده کنید تا ضریب همخونی های متفاوتی ایجاد گردد. 

> قبل از آبستن کردن یک مادیان، نسبت به ضریب همخونی بین سیلمی و مادیان اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به تولید نمائید. دقت داشته باشید که یک کره تولیدی شناسنامه شما محسوب میگردد و تولید یک کره بی کیفیت، آسیب جدی به اعتبار و آینده شما خواهد زد. 

> در زمانهای مختلف اقدام به برگزاری شو های زیبایی و مسابقات ارزیابی در مجموعه خود نمائید. با اینکار نه تنها مجموعه خود را بیشتر معرفی میکتید، بلکه، اطمینان بیشتری در بین خریداران و علاقمندان ایجاد خواهید کرد. 

> در مسابقات مختلف و شوهای زیبایی مراکز دیگر حضور مستمری داشته باشید. اینکار باعث بالا رفتن رقابت و همچنین افزایش تولیدات دیگر مجموعه ها نیز خواهد شد.

> حضور در مسابقات و شوهای زیبایی باعث میگردد تا خریداران نسبت به این نژاد اطمینان بیشتری پیدا کنند.

> مجموعه خود را در مکان ها و فضاهای مجازی مرتبط معرفی کنید. این روش باعث میشود که مخاطبان کاملا مرتبط با امر تولید و فعالیت شما مورد هدف در تبلیغات قرار بگیرند، ضمن اینکه، اعتبار شما در نزد آنها بیشتر خواهد شد. از تبلیغ در فضاهای غیر مرتبط پرهیز کنید تا مورد تخریب قرار نگیرید.

> برای مجموعه خود یک وب سایت طراحی کرده و اطلاعات دقیقی در آن قرار دهید. اخبار فعالیت های روزانه و بروز میتواند ارتباط بهتری با علاقمندان برقرار کند. 

> برای مجموعه خود، صفحات مجازی اختصاصی ایجاد کنید. از فعالیت های روزانه خود عکس و فیلم گرفته و در این صفحات به اشتراک بگذارید. در پاسخگویی به سئوالات مشتریان تداوم و صبر لازم را داشته باشید.