مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

بیش از 100 نژاد مختلف از اسب در دنیا وجود دارد اما آنها به یک اندازه ی مشابه رشد نمیکنند. شما میخواهید بدانید که اسب شما چقدر از لحاظ قدی بلند خواهد شد. سوار شدن و یا تمرینات شدید اسب ها در زمان جوانی، باعث ایجاد مشکلات فیزیکی و روانی در آنها شده و باعث توقف در رشد آنها میشود. 

 

 چه زمانی رشد اسب ها متوقف میشود؟

تعیین زمان توقف رشد یک اسب بسیار سخت است بدلیل اینکه این موضوع به عوامل بسیار زیادی در بین نژادهای مختلف بستگی دارد. در حالیکه بعضی از نژادها به نهایت رشد خود در بین سن 4 تا 5 سال میرسند، اما برخی از نژادهای سنگین، زمان نهایی رشدشان در سن 8 سالگی میباشد. اسب ها بیشترین درصد از رشد خود را در سالهای اول زندگی خود تجربه میکنند و تا پایان سال دوم، به میزان 90 درصد از رشدشان رسیده و در 2 سال بعد، 10 درصد از رشد خود را کامل میکنند. 

 

بلوغ اسکلتی

صفحاتی در دو طرف استخوان اسب ها وجود دارد که بصورت دو طرفه رشد میکنند، البته بغیر از جمجمه، که این موضوع به استخوان ها اجازه رشد بیشتر را میدهد. این صفحات بصورت غضروف میباشند و بعد از رشد نهایی، تبدیل به استخوان میشوند. استخوانهایی که ارتباط مستقیم به رشد یک اسب دارند بمانند استخوان ران، معمولا در زمان 4 سالگی اسب، چرخه تکاملشان پایان میابد. با این حال، استخوان های ستون فقرات، به ندرت قبل از 5 سالگی اسب شکل نهایی خود را پیدا میکند. 

 

بلوغ عاطفی

در کنار رشد فیزیکی اسب ها، باید به رشد عاطفی آنها نیز رسیدگی شود. اسب هایی که در زمان جوانی مورد آموزش قرار میگیرند، بدلیل کامل نشدن ذهنشان، درک درستی نسبت به فرامین نخواهند داشت. اکثر اسب ها بین 5 تا 6 سالگی سن خود به بلوغ عاطفی و ذهنی میرسند. تمرین سخت و فشرده اسب ها قبل از این سن باعث ایجاد مشکلات بزرگی میشود. بعنوان مثال این سختگیری باعث ایجاد استرس هایی میشود که یک اسب در هنگام دریافت فرامین، رفتار نامناسب و ناخواسته ای از خود بنمایش بگذارد. 

 

ریسک  سواری زود از موعد

سواری با اسب ها بیش از زمان تکمیل شدن فرایند رشد آنها پیشنهاد نمیشود. همچنین، این سواری باعث ایجاد آسیب در پاها و در صفحات غضروفی استخوان اسب ها میگردد. مشکلات نخاعی و یا استفاده نکردن از قسمت انتهایی بدن خود در اسب ها از دلایل سواری کردن با آنها بیش از زمان مناسب است. بهمین دلیل پیشنهاد میشود قبل از زمان 4 سالگی و ترجیحا تا زمان 6 سالگی اسب ها، از آنها برای سواری استفاده نشود.

 

ترجمه: کیوان نیک پی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است

منبع: 

https://animals.mom.me/old-average-horse-stops-growing-11482.html