مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

درباره فریزین

اسب نژاد فریزین از نژادهای بومی کشور هلند، متعلق به منطقه و استانی بنام فریزلاند می باشد.

بلندی قد این نژاد بین 157 سانتیمتر تا 175 سانتیمتر بوده و با توجه به اندازه این اسب، میتوان گفت اسبی مطلوب، چابک و زیرک در نوع خود است. فریزین ها دارای گردنی مخروطی و بلند، بهمراه گوش های کوتاه و فرم صورت اسپانیایی هستند. این اسب ها بسیار پر انرژی و فعال بوده و در عین حال ، مطیع، آرام و فرمانبردار هستند. اسب های فریزین از قرن 13 میلادی بدین شکل شناخته میشوند. شرایط تولید ثابت بکار برده شده در سالهای اخیر دلیلی بر نمایش خصوصیات بی نظیر این نژاد و پیوند آن با نسل های گذشته خود بوده است. خصوصیات بارز و ظاهری این مروارید سیاه، یالهای باشکوه، پاهایی با پر، رنگ مشکی خالص و حرکات قدرتمند آن است. در گذشته از این اسب برای امور کشاورزی و همچنین در جنگ های بین اروپاییان بسیار استفاده میشده است. امروزه از این نژاد در کنار سواری آزاد و راحت، در مسابقات زیبایی و در سطوح بالای مسابقات درساژ بمانند گرند پری استفاده میشود. در طول مسابقات متعدد اغلب فریزین ها را در مسابقات درساژ و ارابه رانی ورزشی مشاهده میکنید. باید اضافه کرد اسب های فریزین بسیار محبوب هستند و در شاخه های مختلف ورزشی مورد استفاده قرار میگیرند. در حالت های مختلف سوارکاری و ارابه رانی، اسب فریزین میتواند عملکرد بالای خود را نشان دهد. اسب های فریزین سالهای بسیاری است که در خدمت انسان بوده اند. در شروع عصر مسیحیت، اسب های فریزین در جنگ استفاده شده اند و نیروهایی با اسب فریزین در بریتانیا ثبت شده اند. در قرن 4 میلادی، نویسنده انگلیسی بنام آنتونی دنت در باره حضور اسب های فریزین در جنگ کارلیس نوشته است. نیروهای انگلیسی اسب های فریزین خود را داشته اند. این نویسنده و دیگر نویسنده ها اشاره میکنند که اسب های فریزین اجداد اسب های شایر بریتانیایی و فل پونی هستند. در قرن 11 میلادی، فردی بنام ویلم دی فراورار، از اسب هایی که شباهت بسیاری به اسب های فریزین داشتند برای تولید استفاده کرد. از آن زمان، اکثر تصاویر ثبت شده از گلادیاتورها، بر روی اسب های فریزین میباشد. در طول جنگ های صلیبی و بعد از آن در میانه های جنگ های 18 ساله، این احتمال وجود دارد که اسب های فریزین با اسب های عرب و آندالاسیون آمیخته شده باشند. اولین مدرک ثبتی در خصوص نام بکاربرده شده در مورد اسب های فریزین به سال 1544 میلادی و توسط فردی آلمانی بنام یوهان فردریش بر میگردد. در طی قرن 17 میلادی اسب های فریزین به کرات در مدرسه های سوارکاری مورد استفاده قرار گرفته اند. از اواسط قرن 18 میلادی به سمت قرن 19 میلادی، استفاده از اسب های فریزین نشاندهنده ثروت و ارزش بیشتر افراد محسوب میشد و کشاورزان با داشتن اسب فریزین، ثروتمندتر به حساب می آمدند. در ادامه این نژاد برای تفریح و مسابقات ارابه رانی در آن سالها استفاده گردید. با افزایش محبوبیت اسب های فریزین و کاربردهای آن در سطح جهان، سازمانی بنام KFPS  در جهت ساماندهی و گسترش این نژاد ایجاد گردید.

سازمان بین المللی اسب های فریزین KFPS

همانطور که اشاره شد، با افزایش محبوبیت این نژاد، سازمانی بنام KFPS  یا همان سازمان بین المللی اسب فریزین بمنظور ثبت، گسترش، برگزاری مسابقات و ایجاد انگیزه در بین مالکین در سال 1879 میلادی ایجاد گردید. بیش از 15000 نفر در این سازمان عضو بوده و بیش از 70000 اسب فریزین توسط آن ثبت و برای آنها مدرک رسمی صادر شده است. در حال حاضر این سازمان در سطح بین المللی فعالیت کرده و این سازمان تعداد 25 نمایندگی از جمله یک نمایندگی بنام مجموعه اسب فریزین ایران در ایران دارد. هر ساله مسابقات متعددی توسط KFPS  از جمله مسابقات زیبایی و درساژ مرتبط با اسب فریزین در سطح جهان برگزار میگردد. این مسابقات شامل دسته بندی های متفاوتی است که بعنوان مثال میتوان به گروه های فریزین نریان برای انتخاب سیلمی و یا نریان استار، گروه فریزین های مادیان برای انتخاب مادیان مدل، تاج دار و استار، گروه فریزین های اخته و کره ها اشاره کرد.

در هر سال تقریبا تعداد 300 تا 400 اسب نریان فریزین برای انتخاب برترین نریان فریزین و یا به اصطلاح سیلمی در مسابقات مرتبط ثبت نام میکنند. از بین این تعداد، تنها 3 یا 4 نریان با بررسی های دقیق و معیار های سختگیرانه به درجه سیلمی دست پیدا میکنند. از ابتدای آغاز به فعالیت این سازمان تا  کنون بیش از 500 سیلمی فریزین به علاقمندان به این نژاد معرفی شده اند. از معیار های ارزیابی در این مسابقات که شامل 3 مرحله و در طی 2 سال صورت میگیرد میتوان به ارزیابی ترکیب و زیبایی اندامی، نحوه گام، قدم ها و فرم حرکتی در مراحل اولیه اشاره کرد. ابتدا نریان ها باید به درجه استار دست پیدا کرده تا بتوانند در مراحل بالاتر حضور داشته باشند. در مراحل بالاتر، مسابقات درساژ، ارابه و کالسکه رانی در کنار تست سلامت اسپرم و آزمایش دی.ان.ای نیز اضافه میگردد.

در مسابقات مادیان ها، ابتدا یک مادیان بعد از بررسی معیارهای بسیار سختگیرانه به درجه استار دست پیدا کرده و در ادامه میتواند به درجه تاج دار و مدل با نمایش توانایی ورزشی خود اشاره کرد. تمام مقام های کسب شده در مدارک اسب های فریزین درج میگردند. تمامی این فعالیت ها بمنظور دست یابی به بالاترین کیفیت تولیدات در نژاد فریزین میباشد و بهمین دلیل اکنون شاهد افزایش محبوبیت این نژاد در بین اسب دوستان و بخصوص علاقمندان در ایران هستیم.

لازم به ذکر است، این سازمان با طراحی یک وب سایت، تمامی اطلاعات اسب های فریزین را بطور دقیق در هر نقطه از دنیا که باشند، بصورت آنلاین ثبت و بررسی نموده و هم اکنون سیستم بکاربرده شده در KFPS، الگوی بسیاری از سازمان های بین المللی مسئول در ثبت نژاد های دیگر میباشد.

مدارک صادر شده توسط KFPS  دارای دسته بندی های مختلفی است. این مدارک تنها برای کره هایی که پدر و مادری از نژاد فریزین داشته و همچنین قبلا توسط این سازمان ثبت شده باشند صادر خواهد شد. مدرک یک کره فریزین که از یک سیلمی حاصل شده باشد با مدرک کره فریزین هایی که از نریان های فریزین بدون مدرک سیلمی تولید شده اند، متفاوت بوده و در رتبه بالاتری قرار میگیرد.  مالکین فریزین ها برای دریافت مدارک کره های تولیدی، ابتدا باید عضو سازمان بین المللی اسب فریزین شده و سپس نسبت به ثبت و دریافت مدارک کره ها اقدام نمایند. کره های فریزینی که دارای مدرک رسمی از KFPS  باشند دارای ارزش مادی بسیار زیادی در برابر کره های فریزین بدون مدرک هستند.

در شماره های بعدی مطالب بیشتری در خصوص مدارک و مسابقات ارزیابی فریزین ها اشاره خواهد شد.