مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

  

 

 یکی از حساس ترین لحظات، تصمیم مالکین مادیان ها برای تولید مثل است. همیشه مالکین در شگفت هستند که کدام سیلمی می تواند گزینه مناسبی برای مادیان بوده و چه گزینه هایی میتواند مهم باشد. قبل از انتخاب صحیح بهتر است مالکین اطلاعاتی در این خصوص داشته باشند.

سازمان بین المللی اسب فریزین، اطلاعات جامع و حیاتی درباره تمامی اسب هایی که در این سازمان ثبت شده اند جمع آوری کرده است. تولید کنندگان که عضو این سازمان هستند می توانند به رایگان از این اطلاعات استفاده کنند. 

البته برخی تولید کنندگان ترجیح می دهند که سیلمی را از نزدیک دیده و با بررسی های فیزیکی و چشمی و سپس بررسی های خونی اقدام به تولید نمایند اما این امکانات برای تمامی افراد فراهم نیست. بنابر این بهترین گزینه استفاده از اطلاعات موجود در سایت این سازمان است.

 

هدف از تولید مثل:

برای تولید مثل، نیاز به داشتن اطلاعات خاصی از اهداف تولید مثل است که در سایت سازمان بین المللی اسب فریزین توضیح داده شده است. برای تولید با کیفیت و پیشرفت در این زمینه، باید طبق قوانین و اصول تعریف شده اقدام کرد.

اطلاعات اهداف تولید ارائه شده در وبسایت این سازمان، اطلاعات فراوان و مفیدی است که می تواند در ارزیابی نهایی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

خصوصیات مادیان ها:

بعد از مطالعه مطالب اهداف تولید، قدم بعدی، بررسی جزییات و خصوصیات مادیان می باشد. بررسی چشمی مادیان نیز میتواند با مشکل همراه باشد اما اگر این مادیان توسط سازمان بین المللی اسب فریزین ارزیابی شده باشد، می توان از امتیازات این بررسی استفاده کرد.

این اطلاعات شامل 25 مورد ارزیابی است که از جمله می توان به ترکیبات گردن، ترکیبات پشت، خصوصیاتی از 5 رتبه کاراکتر اسب (نوع تولید، ترکیبات، حرکت پا، قدم ها و یورتمه) اشاره کرد.

در اطلاعات پایه ارایه شده، شما متوجه میشوید که در کدام جنبه و یا جنبه ها خصوصیات مادیان نیاز به تقویت دارد.

 

شجره و دی ان ای:

وقتی متوجه شدید در کدام یک از جنبه های مادیان لازم است تقویت صورت گیرد، سپس شما می توانید اطلاعات نسلی و شجره مادیان را مطالعه و بررسی نمایید.

این اطلاعات نیز در وبسایت سازمان وجود دارد.

در قسمت شجره مادیان، اطلاعاتی در خصوص خط خونی، کره های تولید شده توسط آنها و ارزش های اصلاحی و تولیدی قراردارد.

 

گزینه های مناسب:

بعد از این مراحل، شما اطلاعات مناسبی از پس زمینه هر مادیان بدست آورده اید و اکنون باید زوج مناسب انتخاب گردد.

سازمان ملی اسب فریزین، اطلاعات مناسبی در خصوص سیلمی های فریزین ارایه داده و این گزینه نقش مهمی در تولید مثل ایفا میکند.

برای هر سیلمی اطلاعات جداگانه، شجره آن ها و امتیازات کسب شده توسط این سیلمی ها در آزمونهای برگزار شده درج شده است.

 

استفاده از اطلاعات ارزش های اصلاحی:

بعد از شناسایی نقاط ضعف و قوت مادیان ها و انتخاب یک سیلمی، شما می توانید بر اساس درصدهای ترکیب خونی بین مادیان و سیلمی، کیفیت کره را پیش بینی و افزایش دهید.

اگر می خواهید با خاطری مطمئن اقدام به اینکار نمایید، بهتر است که درصد اطمینان درج شده، بالاتر از 80 درصد باشد.

همچنین لازم است ضریب خونی بین مادیان و سیلمی پایین تر 5 درصد باشد.

 

ارزیابی های بیشتر:

بعد از بررسی تمامی جوانب، اکنون زمان تصمیم گیری و استفاده از اسپرم است. برای اینکار نیاز به متخصص در این زمینه بوده و باید بررسی شود در اطراف خود دامپزشک ماهر وجود دارد یا خیر. برای اینکار حتما اطلاعات کافی داشته تا نتیجه مناسبی حاصل گردد.