مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

     

پیشنهاد

در اینجا مطالبی در خصوص خرید، تولید و معرفی بهتر فعالیت های شما ارائه میشود

 

برای خریداران؛

در ابتدا سعی کنید هدف خود را مشخص کنید؛ آیا هدف شما از یک اسب فریزین تنها سواری است و یا فقط داشتن یک اسب فریزین نیاز شما را برطرف میکند؟ یا اینکه بدنبال داشتن یک کره فریزین در سالهای بعد هستید تا اندک اندک تعداد زیادی فریزین داشته باشید؟

هدف شما فقط سواری است؟

اگر هدف شما فقط سواری است، بهتر است که یک اسب آموزش دیده خریداری نمائید. اسب های آموزش دیده قیمت بالاتری نسبت به دیگر اسب ها دارند اما شما از پرداخت هزینه های بالای آموزش و یا پیدا کردن یک مربی مجرب برای آندسته از فریزین هایی که آموزش ندیده اند راحت خواهید شد. 

سعی کنید در هنگام خرید زین خود را بهمراه داشته باشید و حتما سوار بر اسب مورد نظر خود شوید تا میزان به اصطلاح در درست بودن آن اسب را بررسی کنید. بعضی اسب ها سواری راحت تری نسبت به دیگر اسب ها دارند و بعضی اسب ها فقط با یک سوار مجرب میتوانند خوب کار کنند. پس در این زمان، مهارت خود را در سواری بررسی کنید و سپس به هدف خود فکر کنید.

یک فریزینی که برای مسابقات درساژ آموزش دیده نیاز به یک سوارکار ماهر دارد تا بتواند قابلیت های آن فریزین را نمایش دهد.

در این بین جنسیت اسب مهم نیست بلکه مهارت در سواری اهمیت بیشتری دارد. البته بسیاری از افراد اعتقاد دارند اسب های نریان و حتی اخته (نریان عقیم شده) گزینه بهتری نسبت به مادیان در امر سواری هستند. نژاد فریزین در هنگام سواری بسیار آرام و در دست است، بهمین دلیل سن اسب در بحث سواری تاثیر چندانی ندارد هرچند که اسب هایی با سن بالاتر تجربه بیشتری در سواری دارند.

 علاقمندید فقط یک اسب فریزین داشته باشید؟

اگر تمایل دارید تا فقط یک فریزین داشته باشید، مهارت های سواری یک اسب، شجره و خط خونی آن در امر خرید چندان تاثیر گذار نیست. سعی کنید یک اسب سالم که تست های پزشکی خود را با نتایج خوب انجام داده خریداری نمائید.

به این موضوع دقت داشته باشید که اسب های وارداتی در دو گروه اصلی قرار میگیرند؛ 

1- اسب های وارداتی تجاری؛ این دسته از فریزین ها که با هدف اقتصادی و سودآوری وارد شده اند، اصولا باید قیمت پایین تری نسبت به اسب های با کیفیت تر داشته باشند. این اسب ها با قیمت ارزانتری خریداری و وارد میشوند تا قشر بیشتری از خریداران را پوشش دهند. کیفیت این نوع از فریزین در دسته میانی رو به پایین طبقه بندی میگردد.

2- اسب های وارداتی که برای ارتقای کیفیت تولیدات وارد شده اند؛ این دسته از اسب ها بدلیل اینکه برای ارتقای سطح کیفی تولیدات وارد شده اند، در دسته اسب های گرانقیمت قرار میگیرند. اصولا این اسب ها دارای خریداران خاص هستند که هدف این خریداران بیشتر در امر تولید است. اگر تمایل به تولید با کیفیت و یا داشتن یک فریزین برجسته و زیباتر نسبت به دیگر فریزین ها دارید، بدنبال این گروه باشید. این اسب ها دارای شجره قویتر، فرم اندامی زیباتر، آموزش های بیشتر و پتانسیل در مقام آوردن هستند. 

پس با بررسی دو گروه اصلی میتوانید با توجه به بودجه و هدف خود، اسب مناسب تری پیدا کنید. شاید تمایل داشته باشید یک اسب با کیفیت داشته باشید پس سعی کنید یک فریزین از گروه دوم انتخاب کنید حتی اگر هدفتان تولید نیست.

هدف شما داشتن کره های فریزین در سالهای آتی است؟

اگر هدف شما داشتن کره است، قطعا باید بدنبال مادیان باشید. یک مادیان آبستن میتواند گزینه مناسبی باشد. بهتر است یک مادیان با کیفیت که شجره مناسبی دارد خریداری کنید تا کره بهتری به شما بدهد. اگر آبستن است باید بررسی کنید که از کدام سیلمی آبستن شده و آن سیلمی دارای چه تاریخچه و زمینه ای است. نمونه کره های تولیدی قبلی از یک مادیان و یا یک سیلمی میتواند دید بازتری به انتخاب مادیان به شما بدهد.

 اگر آن مادیان آبستن نیست، پس از خرید باید برای آبستن کردن آن بررسی های دقیقی در انتخاب سیلمی داشته باشید. در اینجا بازهم بحث کیفیت برای مالک مادیان مطرح میشود. سیلمی های مقام دار و با شجره بهتر میتوانند تولیدات با کیفیت تری برای شما بهمراه داشته باشند.


توصیه هایی برای تولید کنندگان

 اولین نکته در امر تولید که بسیار بر آن تاکید داریم، داشتن یک مجموعه مناسب برای اسب های فریزین است. اگر توان داشتن یک مکان مناسب ندارید و یا اینکه نمیتوانید مجموعه ای مناسب برای این نژاد درست کنید بهتر است برنامه های خود را در زمان دیگری دنبال کنید.

 برای شروع و در امر تولید، در صورت داشتن فضای مناسب، سعی کنید از دو سیلمی متفاوت استفاده کنید. سیلمی های متفاوت در بحث ایجاد کره هایی با ضریب همخونی متفاوت دخیل هستند. داشتن کره هایی با ضریب همخونی های متفاوت باعث میشود در برنامه های بلند مدت شما نتیجه بهتری ایجاد شود. اگر ضریب همخونی کره ها به یکدیگر نزدیک باشد، کیفیت کره های تولیدی افت خواهد داشت و گاها کره ها با مشکلاتی ظاهری و باطنی تولید خواهند شد. اگر فضای مناسبی ندارید سعی کنید از اسپرم سیلمی های مختلف استفاده کنید.

تعداد اسب های فریزین موجود در مجموعه شما بستگی به فضای آن مجموعه دارد; بعنوان مثال: نسبت به ساخت باکس هایی برای اسب های مادیان آبستن که کره های آنها بزودی بدنیا می آیند دقت لازم را داشته باشید تا مادر و کره در فضای کوچک قرار نگیرند. باکس ها را با توجه به استاندارد جهانی بسازید. فضای مناسب داخلی و خارجی برای تمرینات روزانه و فصلی اسب ها در نظر بگیرید. 

 سیلمی و مادیان های با کیفیت و با شجره قوی انتخاب کنید تا بتوانید کره های با کیفیت تری در اختیار داشته باشید، این موضوع برای یک تولید کننده بسیار حیاتی است. هر چقدر کره های با کیفیت تری داشته باشید میتوانید در سالهای آینده با استقلال بیشتری به امر تولید بپردازید. همچنین، نام شما بعنوان یک تولید کننده خوب در بین علاقمندان و خریداران مطرح خواهد شد. بنابراین، در ابتدا نگران هزینه های تحمیلی در مورد خرید یک اسب با کیفیت نباشید بدلیل اینکه در یک برنامه بلند مدت سود بیشتری نصیب شما خواهد شد.

در مورد انتخاب مادیان برای تولید، سعی کنید از مادیان هایی که دارای مقام استار هستند و یا پتانسیل مقام آوردن دارند استفاده نمائید. به اصطلاح، یک مادیان خوب تولیدات با کیفیت شما را تضمین میکند. اگر فضای کافی در مجموعه تولیدی خود در اختیار ندارید، میتوانید چندین مادیان خریداری کرده و از اسپرم سیلمی های برجسته در امر تولید استفاده کنید. در صورتیکه از تولیدات خود یک کره نریان با کیفیت تولید شد، آنرا برای تولیدات سال های آینده حفظ کنید و البته مراقب ضریب همخونی تولیدات نیز باشید (توضیحات مرتبط با ضریب همخونی در مطالب متعدد این وب سایت اشاره شده است).

در بحث تولید، میزان مهارت یک اسب در سواری تاثیر چندانی ندارد. 

اما موضوعات مهمی که میتواند در معرفی تولیدات شما و جذب مشتری تاثیر گذار باشد را در اینجا اشاره خواهیم کرد؛

> کره های تولیدی باید مدارک معتبر داشته باشند. مدارک معتبر، شناسنامه شما در معرفی به خریداران میباشد. نام کره ها را با توجه به اسم مجموعه خود انتخاب کنید تا خریداران با نگاه به نام کره متوجه شوند که کره از کدام مجموعه تولیدی است.

> در مدارک یک کره، شجره آن به وضوح دیده میشود که میتواند تبلیغ مناسبی برای سیلمی یک مجموعه تولیدی باشد. اگر کره با کیفیتی تولید شده باشد، خریداران و علاقمندان آینده این نژاد، با دیدن نام پدر کره و در سالهای آینده، برای تولید و کشش به شما مراجعه خواهند کرد.

> میتوانید از مادیان های حمال در بحث تولید استفاده کنید. چگونه؟ جنین شکل گرفته در یک مادیان فریزین را خارج کرده و در یک مادیان حمال آنرا پرورش دهید. با این موضوع میتوانید سرعت تولیدات خود را افزایش دهید و کره های بیشتری داشته باشید ضمن اینکه مادیان حمال قیمت بسیار کمی دارد. به این نکته توجه داشته باشید که این موضوع یک بحث بسیار جدی و علمی است و بدون پیش زمینه های لازم اقدام به اینکار نکنید.

> برای آبستن کردن یک مادیان، در سالهای متفاوت از سیلمی های مختلف استفاده کنید تا ضریب همخونی های متفاوتی ایجاد گردد. 

> قبل از آبستن کردن یک مادیان، نسبت به ضریب همخونی بین سیلمی و مادیان اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به تولید نمائید. دقت داشته باشید که یک کره تولیدی شناسنامه شما محسوب میگردد و تولید یک کره بی کیفیت، آسیب جدی به اعتبار و آینده شما خواهد زد. 

> در زمانهای مختلف اقدام به برگزاری شو های زیبایی و مسابقات ارزیابی در مجموعه خود نمائید. با اینکار نه تنها مجموعه خود را بیشتر معرفی میکتید، بلکه، اطمینان بیشتری در بین خریداران و علاقمندان ایجاد خواهید کرد. 

> در مسابقات مختلف و شوهای زیبایی مراکز دیگر حضور مستمری داشته باشید. اینکار باعث بالا رفتن رقابت و همچنین افزایش تولیدات دیگر مجموعه ها نیز خواهد شد.

> حضور در مسابقات و شوهای زیبایی باعث میگردد تا خریداران نسبت به این نژاد اطمینان بیشتری پیدا کنند.

> مجموعه خود را در مکان ها و فضاهای مجازی مرتبط معرفی کنید. این روش باعث میشود که مخاطبان کاملا مرتبط با امر تولید و فعالیت شما مورد هدف در تبلیغات قرار بگیرند، ضمن اینکه، اعتبار شما در نزد آنها بیشتر خواهد شد. از تبلیغ در فضاهای غیر مرتبط پرهیز کنید تا مورد تخریب قرار نگیرید.

> برای مجموعه خود یک وب سایت طراحی کرده و اطلاعات دقیقی در آن قرار دهید. اخبار فعالیت های روزانه و بروز میتواند ارتباط بهتری با علاقمندان برقرار کند. 

> برای مجموعه خود، صفحات مجازی اختصاصی ایجاد کنید. از فعالیت های روزانه خود عکس و فیلم گرفته و در این صفحات به اشتراک بگذارید. در پاسخگویی به سئوالات مشتریان تداوم و صبر لازم را داشته باشید.


 

 

انتظار ها به پایان رسید

 

شروع ثبت نام اولین دوره مسابقات ارزیابی مادیان ها، کره ها و شو سیلمی اسب های فریزین (با همکاری KFPS و کمیته اسب های فریزین فدراسیون سوارکاری ج.ا.ایران) در فستیوال اسب تهران.

 

بدین منظور به اطلاع مالکین و علاقمندان میرساند؛ از امروز تا پایان روز 5 بهمن 1397 (غیر قابل تمدید) میتوانند جهت ثبت نام و حضور در مسابقات اولین دوره تخصصی ارزیابی مادیان ها، کره ها و شو سیلمی فریزین اقدام نمایند

 

جهت ثبت نام با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

09122723057

احمدی نسب

 

این مسابقات از تاریخ 5 الی 10 اسفند ماه در سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی تهران برگزار میگردد.


 

 

همچون سال های گذشته، بزرگترین رویداد بین المللی اسب های فریزین به میزبانی شهر لیوواردن از شهرهای استان فریزلاند در هلند برگزار گردید.

قدمت این رویداد از سال 1964 میلادی میباشد.

 

 

 

این مراسم در محل WTC Expo برگزار و شاهد حضور علاقمندان بسیار زیادی از سرتاسر دنیا بود. 

 

در روز اول این مسابقات، دور دوم انتخاب سیلمی های فریزین از بین نریان های جوان برگزار گردید. از بین 91 نریان جوان فریزین، تعداد 51 راس به دور سوم این مسابقات راه پیدا کردند. 

در روز دوم این مسابقات، دور سوم انتخاب سیلمی های فریزین از بین نریان های جوان برگزار گردید. از بین 51 نریان انتخاب شده در روز اول، تعداد 39 نریان برای حضور در مسابقات مرکزی و نهایی این رویداد انتخاب شدند. مسابقات نهایی شامل مسابقات درساژ - ورزشی و ارابه - کالسکه رانی است.

 

در روز سوم و روز نهایی این رویداد، مراسم انتخاب سیلمی برتر فریزین سال برگزار گردید. تعداد 71 راس اسب از سیلمی های بسیار زیبای فریزین برای نمایش برتر بودن و در اوج آمادگی خود در این مسابقات حضور پیدا کردند.

این سیلمی ها، برای ارزیابی به گروه های مختلف در قالب دو گروه اصلی سیلمی های بزرگسال و سیلمی های جوان تقسیم بندی میگردند.

 

این تقسیم بندی به شرح ذیل است:

> سیلمی های 13 سال و 13 سال به بالا.

> گروه سنی تا 12 سال.

> سیلمی هایی که در سال های 2013 - 2014 و 2015 بعنوان سیلمی انتخاب شده اند.

> سیلمی هایی که برای سال 2016 بعنوان سیلمی انتخاب شده اند.

> سیلمی هایی که در بین سال 2016 و 2017 بعنوان سیلمی انتخاب شده اند.

> سیلمی هایی که برای سال 2017 بعنوان سیلمی انتخاب شده اند.

> سیلمی هایی که برای سال 2018 بعنوان سیلمی انتخاب شده اند. 

> سیلمی هایی که برای سال 2019 بعنوان سیلمی انتخاب شده اند. 

 

در گروه سنی بزرگسالان 5 سیلمی فریزین به دور نهایی راه پیدا کردند؛

Jasper 366 - Beat 411 - Pier 448 - Tsjalle 454 - Alwin 469

در این گروه، سیلمی فریزین بنام Alwin 469 بعنوان قهرمان و سیلمی فریزین بنام Tsjalle 454 بعنوان نایب قهرمان انتخاب شدند.

 

از گروه سنی سیلمی های جوان نیز، 4 سیلمی موفق شدند در دور نهایی حاضر باشند؛

Jurre 495 - Markus 491 - Menne 496 - Matthys 504

از این گروه نیز Jurre 495 بعنوان قهرمان و Markus 491 بعنوان نایب قهرمان انتخاب شدند.

 

و در آخر نتیجه نهایی این رویداد:

قهرمان کل:

Jurre 495

نائب قهرمان کل:

Markus 491

 

قهرمانی سیلمی فریزین بنام یوری، سومین قهرمانی پیاپی این سیلمی میباشد. این سیلمی توانسته بود در سالهای 2017 و 2018 نیز بعنوان قهرمانی و سیلمی برتر فریزین سال دست پیدا کند.


 

 

 

 

مراسم انتخاب برترین سیلمی  فریزین با شکل کنونی از سال 1964 در حال برگزاری است و قدمت 55 ساله دارد.

اولین قهرمان این مسابقات در سال 1964، سیلمی فریزین بنام Ritske 202 و نائب قهرمان در همین سال سیلمی فریزین بنام Ulrig 204 میباشد.

 

لیست کامل قهرمان ها و نائب قهرمان های سیلمی های فریزین به شرح ذیل است:

سال قهرمان نائب قهرمان سال قهرمان نائب قهرمان
1964 Ritske 202 Ulrig 204 1992 Leffert 306 Sport Melle 311 Sport
1965 Ritske 202 Hotse 223 1993 Leffert 306 Sport Melle 311 Sport
1966 Hotse 223 Druk 215 1994 Jelmer 297 Melle 311 Sport
1967 Druk 215 Hotse 223 1995 Wicher 334 Melle 311 Sport
1968 Hotse 223 Druk 215 1996 Melle 311 Sport Teunis 332 Sport
1969 Mark 232 Hotse 223 1997 Brandus 345 Sport Teunis 332 Sport
1970 Mark 232 Hotse 223 1998 Brandus 345 Sport Folkert 353 Sport
1971 Hotse 223 Mark 232 1999 Folkert 353 Sport Brandus 345 Sport
1972 Mark 232 Jarich 226 2000 Folkert 353 Sport Fabe 348 Sport
1973 Wessel 237 Mark 232 2001 Sape 381 Sport Folkert 353 Sport
1974 Wessel 237 Mark 232 2002 Jasper 366 Sport Sape 381 Sport
1975 Wessel 237 Mark 232 2003 Time 398 Brandus 345 Sport
1976  Dagho 247 Wessel 237 2004 Folkert 353 Sport Sape 381 Sport
1977 Wessel 237 Dagho 247 2005 Mintse 348 Sport Time 398
1978 Wessel 237 Dagho 247 2006 Beart 411 Sport Time 398
1979 Tsjalling 235 Wessel 237 2007 Onne 376 Sport Harmen 424 Sport
1980 Wessel 237 Naen 264 2008 Haitse 425 Sport Beart 411 Sport
1981 Lammert 260 Jochem 259 2009 Maurus 441 Sport Doaitsen 420 Sport
1982 Jochem 259 Lammert 260 2010 Uldrik 457 Sport Norbert 444 Sport
1983 Lammert 260 Jochem 259 2011 Uldrik 457 Sport Tsjalle 454 Sport
1984 Lammert 260 Tamme 276 2012 Norbert 444 Sport Beart 411 Sport
1985 Hearke 254 Sport Lammert 260 2013 Norbert 444 Sport Tsjalle 454 Sport
1986 Oepke 266  Doeke 287 2014 Norbert 444 Sport Hette 481 Sport
1987 Oepke 266 Falke 291 2015 Jehannes 484 Sport Hessel 480 Sport
1988 Oepke 266 Oege 267 2016 Tsjalle 454 Sport Markus 491 Sport
1989 Reitse 272 Sport Gaije 295 2017 Jurre 495 Sport Nane 492 Sport
1990 Reitse 272 Sport Feitse 293 2018 Jurre 495 Sport Menne 496 Sport
1991 Djurre 284 Feitse 293 2019 Jurre 495 Markus 491 Sport

آمار و ارقام:

> در مجموع 47 سیلمی فریزین به عناوین قهرمانی و نائب قهرمانی دست پیدا کرده اند.

> بیشترین تعداد قهرمانی متعلق به سیلمی فریزین بنام Wessel 237 با 6 مقام قهرمانی است.

> بیشترین تعداد نائب قهرمانی متعلق به سیلمی های فریزین بنام های Hotse 223 - Mark 232 - Melle 311 با ۴ نائب قهرمانی است.

> سیلمی های فریزین با بیشترین عناوین (مجموع قهرمانی و نایب قهرمانی):

Wessel 237 با 8 عنوان

Hotse 223 با 7 عنوان

Lammert 260 با 5 عنوان

Melle 311 با 5 عنوان 

Folkert 353 با 5 عنوان

> بیشترین تعداد قهرمان پیاپی (3 بار قهرمانی پیاپی) متعلق به سیلمی های ذیل میباشد:

Wessel 237

Oepke 266

Norbert 444

Jurre 495

> اولین سیلمی فریزین ورزشی که توانست عنوان قهرمان سیلمی های فریزین را کسب کند  Hearke 254 میباشد که در سال 1985 به این عنوان دست پیدا کرد.


 

Enzo 1
Enzo 1
Enzo 3
Enzo 3
Previous Next Play Pause
1 2
 
 
نام: انزو
تاریخ تولد: 17-04-2017
جنسیت: نریان
محل اسب: ایران - اصفهان
 
مشخصات فروشنده: 
 
نام: آقای فتاحی
شماره تماس: 00989131087323
قیمت پیشنهادی: 140.000.000 تومان
 
توضیحات:
این نریان جوان در سال 2017 بدنیا آمده و اکنون در سن 1 سال و 8 ماهگی خود می باشد. همچنین نام و DNA این نریان در سازمان بین المللی اسب فریزین ثبت شده و دارای مدرک شناسایی از KFPS میباشد.