مجموعه اسب فریزین ایران

Friesian Horse of Iran

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

    

سئوالات اصلی:

سئوال های شما در مورد مجموعه اسب فریزین ایران

سئوال های شما در مورد رنگ و کیفیت اسب های فریزین

سئوالهای شما در مورد نریان ها و سیلمی های فریزین

سئوالهای شما در مورد سازمان بین المللی اسب فریزین KFPS

سئوالهای شما در مورد عضویت در سازمان بین المللی اسب فریزین

سئوالهای شما در مورد اخذ مدرک، تست DNA، میکروچیپ

سئوالهای شما در مورد خصوصیات و کارایی اسب های فریزین

سئوالهای شما در مورد خرید اسب فریزین

سئوالهای شما در مورد روش های تولید، استفاده از اسپرم در امر تولید

سئوالهای شما در مورد شرایط نگهداری اسب های فریزین


1- مجموعه اسب فریزین ایران چیست؟

مجموعه ای است که در زمینه تولید و پرورش اسب فریزین در ایران و هلند فعالیت دارد.

2- چرا اسب فریزین پرورش میدهید؟

ما معتقدیم اسب فریزین یک کاراکتر خاص و ویژه در بین تمام نژادهای اسب در دنیا داشته و جای خالی آن در کشور ایران احساس می شد. بنابراین، برای ارائه این نژاد در ایران و شناساندن بیشتر آن، تمرکزمان را بر روی پرورش و معرفی این نژاد در ایران قرار دادیم.

3- آیا در هلند هم در زمینه پرورش اسب فریزین فعالیت می کنید؟

بهترین پرورش دهندگان و بهترین اسب های فریزین در هلند وجود دارند و از این کشور به سرتاسر دنیا صادر میگردند. بنابراین، برای آنکه بتوانیم به بهترین های این نژاد دسترسی داشته باشیم، تصمیم گرفتیم تا در زمینه پرورش اسب فریزین در هلند فعالیت داشته تا بتوانیم بهترین ها را مستقیما و بدون واسطه از کشور هلند وارد نموده و اقدام به تبادل اطلاعات روز دنیا نمائیم.

4- آیا تمام اسب های فریزین مشکی هستند؟

بله. رنگ مشکلی از خصوصیات منحصر بفرد این نژاد است.

5- تمام اسب های فریزین مشکی هستند، در اینصورت چه تفاوتی می توانند داشته باشند؟

یکسان بودن رنگ فریزین ها دلیل بر یکسان بودن توانایی و خصوصیات آنها نیست. وقتی یک اسب از پدر و مادر متفاوت که خصوصیات متفاوتی دارند بدنیا می آید قطعا تفاوت هایی در کیفیت آن نیز وجود دارد. همچنین شرایط پرورش و آموزش اسب ها در ایجاد این تفاوت ها تاثیر گذار هستند.

با یک مثال این موضوع را توضیح میدهیم:

در انسانها نیز تشابه رنگ پوست وجود دارد. اما این تشابه دلیل بر یکسان بودن توانایی انسانها نیست. افراد از لحاظ دانش و توانایی های فردی دارای تفاوت هایی هستند که این موضوع در اسب های فریزین نیز صدق میکند.

6- منظور از کیفیت اسب های فریزین چیست؟

هر اسب دارای شجره متفاوت، خلق و خوی بد یا خوب، سطح توانایی متفاوت در سواری است. همچنین هر اسب از لحاظ شکل ظاهری و فرم اندامی به گروه های مختلف از لحاظ زیبایی و شکل اندامی تقسیم میشود که این موضوع رابطه مستقیم با کیفیت و تفاوت در کیفیت فریزین ها دارد (به اسثتنای رنگ یکسان آنها). 

7- چگونه میتوانیم دانش خود در خصوص کیفیت های متفاوت اسب های فریزین را بالا ببریم؟

اطلاعات مناسبی در این سایت قرار داده شده که با مطالعه آنها دانش خوبی نسبت به اسب های فریزین پیدا خواهید کرد. همچنین کارشناسان این مرکز برای پاسخ به سئوال های شما در دسترس می باشند.

مجموعه اسب فریزین ایران قصد دارد به صورت مداوم در هر سال کلاسهای آموزشی با حضور اساتید هلندی برای ارتقای دانش مالکین اسب فریزین در ایران برگزار کند.

8- در مطالب قرارداده شده، تفاوتهایی در بین نریان ها و سیلمی ها توضیح داده شده است. لطفا این تفاوت را توضیح دهید.

تمام اسب های فریزین مذکر، نریان نامیده میشوند. 

هر ساله مسابقاتی توسط سازمان اسب فریزین KFPS بین نریان ها برگزار میشود تا بهترین این نریان ها برای استفاده در بحث پرورش و تولید فریزین ها مورد استفاده قرار گیرند. به بهترین نریان های انتخاب شده سیلمی میگویند. یکی از دلایل کیفیت بالای اسب های فریزین حساسیت در بحث تولید این نژاد می باشد.

9- چگونه به اطلاعات سیلمی ها دسترسی داشته باشیم؟

اسامی سیلمی های فریزین در وب سایت سازمان بین المللی اسب فریزین به آدرس www.kfps.nl و همچنین در وب سایت مجموعه اسب فریزین ایران قرار داشته و شما به راحتی میتوانید اسامی آنها را ببینید.

10- آیا در بین مادیان ها نیز تفاوت هایی وجود دارد؟

بله. بغیر از شجره، سطح آموزش و تفاوت در کیفیت، فرم و شکل ظاهری آنها، مسابقاتی توسط سازمان اسب فریزین KFPS در بین مادیان ها برگزار میگردد که هر مادیان با کسب مقام، میتواند تفاوت خود را نسبت به مادیان های دیگر نشان دهد. 

11- منظور از مقام مادیان ها چیست؟

هر ساله مسابقاتی توسط سازمان بین المللی اسب فریزین برای تعیین سطح مادیان های فریزین برگزار میگردد. به سطح مشخص شده به اصطلاح مقام میگویند که یکی از نشانه های ایجاد تفاوت در بین مادیان ها می باشد. مقام های کسب شده دارای دسته بندی های متفاوتی بوده و در نوع مدرک آنها تاثیر میگذارد.

12- در مورد دسته بندی مقام های مادیان ها توضیح دهید؟

وقتی هر اسب فریزین مادیان در مسابقات شرکت میکند میتواند به درجه های استار، کرون و یا مدل دست پیدا کنند.

اولین مقام ، مقام استار می باشد. بعد از اینکه یک مادیان به مقام استار دست پیدا کرد میتواند در مرحله بعد که برای تعیین مقام کرون است شرکت نماید و بالاترین مقام در بین مادیان ها مقام مدل میباشد.

توضیحات مربوط به مقام ها و نحوه دستیابی به این مقام ها بطور مفصل در قسمت قوانین شرح داده شده است.

13- در بین نریان ها چه مقام هایی وجود دارد؟

در بین نریان ها رسیدن به مقام استار و یا رسیدن به درجه سیلمی مطرح است. برای اینکه یک نریان به درجه سیلمی برسد، ابتدا باید مقام استار کسب کرده و سپس در مراحل رسیدن به مقام سیلمی شرکت نماید. بدین ترتیب نریانی که در هیچ مسابقه ای شرکت نکرده و یا به مقام استار نرسیده، به هیچ عنوان نمیتواند به درجه و مقام سیلمی دست پیدا کند. توضیحات کامل و نحوه رسیدن به مقام استار در قسمت قوانین بطور کامل شرح داده شده است.

14- منظور شما از سازمان بین المللی اسب فریزین KFPS چیست؟

هر نژاد از اسب دارای یک سازمان بین المللی اختصاصی است که اقدام به ثبت، صدور مدارک و گسترش آن نژاد مینماید.

KFPS یا همان سازمان بین المللی اسب فریزین نیز یک سازمان با مجوز های بین المللی است که در زمینه ثبت، گسترش و صدور مدارک اسب های فریزین فعالیت داشته و مسابقاتی برای انتخاب بهترین آنها در سطح جهان انجام میدهد.

KFPS مخفف کلمه Koninklijke Friesch Paarden Stamboek بمعنی اسب های اصیل سلطنتی فریزین می باشد. 

15- آیا مجموعه اسب فریزین ایران نماینده سازمان بین المللی اسب فریزین در ایران می باشد؟

بله. سازمان بین المللی اسب فریزین برای اینکه بتواند امور مربوط به اسب های فریزین و اعضای خود را به بهترین شکل دنبال کند، نیاز به تاسیس نمایندگی در کشورهای مختلف دارد. با توجه به این موضوع، این سازمان در هر کشور اقدام به دادن مجوز نمایندگی به گروه مورد تایید خود مینماید. در ایران نیز، مجموعه اسب فریزین بعنوان نمایندگی رسمی و مورد تایید این سازمان فعالیت میکند. از طریق مراجعه به وب سایت این سازمان به آدرس www.kfps.nl میتوانید نام و پرچم ایران و همچنین در قسمت نمایندگان نام مجموعه اسب فریزین ایران را مشاهده نمائید.

16- آیا هر کشور میتواند بیش از یک نماینده بعنوان نماینده سازمان اسب فریزین داشته باشد؟

خیر. سازمان اسب فریزین تنها یک نمایندگی در هر کشور ایجاد میکند.

17- چرا باید عضو سازمان اسب فریزین شویم؟

لازم است هر فرد که مالک اسب فریزین است، اسب خود را بنام خود ثبت کند. برای ثبت اسب ها بنام مالکین نیاز است که ابتدا عضو سازمان بین المللی اسب فریزین شوند و سپس اقدام به تغییر مدارک آنها بنام خودشان نمایند. 

18- مزیت های دیگر عضویت در سازمان بین المللی اسب فریزین چیست؟

ضمن اینکه هر فرد میتواند مدارک اسب ها را بنام خود تغییر دهد، در صورت بدنیا آمدن یک کره فریزین، میتواند آن کره را بنام خود کرده و مدارک آنرا اخذ نماید. ضمن اینکه با در دست داشتن مدارک اسب ها که بنام مالکین ثبت شده، میتوانند در مسابقات مختلف تحت نظارت سازمان بین المللی اسب فریزین شرکت نمایند.

19- چگونه میتوانم برای عضویت در سازمان بین المللی اسب فریزین KFPS اقدام کنم؟

برای عضویت در KFPS لازم است فرم مربوط به عضویت را که در این وب سایت قرارداده شده تکمیل نموده تا مراحل عضویت شما آغاز شود. تمامی درخواست های متقاضیان و اعضا از طریق فرم های موجود در این وب سایت پیگیری شده و نیازی به مراجعه حضوری به مجموعه اسب فریزین ایران نمیباشد. 

20- آیا میتوان ابتدا در خواست تغییر و یا صدور مدارک را داد و سپس اقدام به تکمیل فرم عضویت کرد؟

خیر، بدلیل اینکه نام شما ابتدا باید در KFPS ثبت شده و یک کد عضویت دریافت نمایید. تمام اطلاعات شما در این کد عضویت قرار گرفته و با این کد قابل شناسایی هستید. پس از دریافت این کد میتوان تغییر و یا صدور مدارک از مالک قبلی به نام مالک جدید را درخواست داده و بدون آن هیچ درخواستی قابل پیگیری نیست.

21- سازمان بین المللی اسب فریزین فقط برای کره های فریزین مدرک صادر میکند؟

بله. برای اخذ مدارک کره ها، حتما کره باید فریزین باشد. این کره ها باید دارای پدر و مادری از نژاد فریزین و همچنین هم پدر و هم مادر دارای مدارک ثبتی از سازمان اسب بین المللی اسب فریزین باشند. 

22- چرا باید فریزین ها مدرک داشته باشند؟ اگر مدارک نداشته باشند چه مشکلی پیش می آید؟

همانطور که هر انسان باید یک مدرک شناسایی داشته باشد، در بین اسب های فریزین نیز این قانون باید رعایت شود. مدرک نشانی است برای شناسایی اسب ها. داشتن مدرک باعث افزایش ارزش یک اسب فریزین در برابر اسب های بدون مدرک میشود.

ضمن آنکه اگر یک اسب مدرک شناسایی نداشته باشد ممکن است بعنوان یک اسب غیر قانونی محسوب شده و برای مالک آن مشکلاتی بوجود آورد.

همچنین فریزین هایی که مدرک دارند، از ارزش مادی بسیار بالایی برخوردار هستند.

23- مراحل اخذ مدرک برای کره های فریزین و یا تغییر مدراک از مالک قبلی به مالک جدید را توضیح دهید؟

ابتدا مالک عضو سازمان اسب فریزین میشود. پس از دریافت کد عضویت، اقدام به انجام تست DNA و چیپ گذاری کره مینماید. پس از بررسی موارد ذکر شده و تایید صحت شجره یک کره، مدرک رسمی از سازمان بین المللی اسب فریزین برای آن کره صادر خواهد شد. 

برای تغییر نام مالکین اسب ها نیز، بعد از درخواست عضویت مالک و سپس بررسی مدراک، میتوان در خصوص تغییر مدارک اقدام نمود.

24- آیا برای اخذ مدرک کره های تازه بدنیا آمده، تست DNA لازم است؟

بله. تنها راه شناخت پدر و مادر یک کره فریزین، انجام تست DNA می باشد. با انجام این تست، پدر و مادر یک کره فریزین برای سازمان بین المللی اسب فریزین مشخص شده و بدین ترتیب با توجه به نتیجه تست، اقدام به صدور مدرک برای کره تازه بدنیا آمده خواهد کرد. 

25- آیا لازم است پدر و مادر کره نیز تست DNA انجام دهند؟

در صورتیکه قبلا تست DNA والدین کره انجام شده باشد نیازی به تست مجدد نمیباشد.

26- تست DNA چند بار باید انجام شود؟

تست DNA یک بار برای کل دوران زندگی یک اسب انجام شده و حتی پس از مرگ یک اسب نیز معتبر است.

27- یک کره فریزین تازه خریداری کردم اما پدر و مادر آنرا نمیشناسم. با انجام تست DNA میتوان پدر و مادر کره را مشخص کرد؟

تست DNA در صورتی مفید خواهد بود که از قبل نام پدر و مادر کره مشخص باشد. با انجام تست DNA مشخص میشود که کره متعلق به این پدر و مادر هست یا خیر. در صورتیکه نام پدر و مادر مشخص نباشد، هیچ آزمایشگاهی در دنیا توانایی کنترل DNA با هزاران بانک اطلاعاتی را نداشته و بدین ترتیب شجره یک اسب مشخص نخواهد شد. در نتیجه، در صورت مشخص نبودن نام پدر و یا مادر یک کره فریزین، سازمان بین المللی اسب فریزین مدرکی برای کره صادر نخواهد کرد.

28- نام پدر و یا مادر یک کره را میشناسم اما والدین کره مرده اند. آیا میتوانم برای کره مدرک بگیرم؟

در صورتیکه والدین کره پیش از این تست DNA انجام داده باشند و در بانک اطلاعاتی KFPS موجود باشد، میتوان برای کره مدرک شناسایی درخواست کرد. در صورتیکه حتی یکی از والدین نمونه تست DNA نداشته باشند آنوقت هیچ راهی برای صدور مدرک برای کره وجود نخواهد داشت.

29- تست DNA در کجا و به چه وسیله ای انجام خواهد شد؟

تمامی تست های DNA توسط سازمان بین المللی اسب فریزین و در آزمایشگاهی در هلند انجام خواهد شد. تنها نتایج مشخص شده توسط این آزمایشگاه برای KFPS معتبر میباشد.

30- برای تست DNA چه مراحلی باید طی شود؟

برای انجام تست DNA باید 20 تار مو از یال و یا دم اسب فریزین که ریشه داشته باشند بدون برخورد دست با ریشه های مو جمع آوری شده و برای سازمان بین المللی اسب فریزین ارسال شود. بهتر است برای انجام این کار، از افراد با تجربه و یا کارشناسان این امر استفاده کرد.

31- آیا میتوان نمونه مو را از طریق پست ارسال کرد؟

بله. تمامی شرکت های پستی در ایران نمونه مو را به هلند ارسال میکنند.

32- چرا برای گرفتن مدرک یک کره فریزین، آن کره را باید میکرو چیپ گذاری کرد؟

میکروچیپ یک وسیله بسیار کوچک با کد مشخص که در قسمت چپ گردن هر اسب قرار میگیرد. 

هر میکروچیپ دارای یک کد مخصوص می باشد. با میکروچیپ گذاری، هر اسب دارای کد و شماره بین المللی منحصر بفرد شده و هر شماره چیپ تنها متعلق به یک اسب بوده و شماره چیپ دو اسب متفاوت حتی اگر از یک نژاد باشند، کاملا با یکدیگر متفاوت است. شماره میکروچیپ به نوعی کد ملی یک اسب محسوب میگردد.

ضمن آنکه بدون شماره میکروچیپ، مدرک شناسایی برای کره های فریزین صادر نخواهد شد.

33- چگونه میتوانم چیپ گذاری کره خود را انجام دهم؟

در هر کشور، شرکت هایی خاص برای بارگذاری میکروچیپ وجود دارند که با تماس با آنها این موضوع انجام میشود. در کشور ایران، چیپ گذاری توسط فدراسیون سوارکاری انجام میشود. 

34- در صورت امکان، در خصوص کارایی اسب های فریزین توضیح دهید؟

در حال حاضر بدلیل ظاهر بسیار زیبای اسب های فریزین که به مروارید سیاه معروفند، از این نژاد در مسابقات زیبایی استفاده میکنند. در مسابقات زیبایی علاوه بر ظاهر زیبا، ترکیب و فرم اندامی، نحوه گام برداشتن و زیبایی حرکتی آنها نیز بررسی میشود.

از دیگر کاربردهای این نژاد میتوان به حضور نعداد زیادی از فریزین ها در مسابقات درساژ که پایه هر رشته سوارکاری است اشاره کرد. فریزین ها در مسابقات بین المللی درساژ مقام های بالایی کسب کرده اند.

از اسب های فریزین در سواری و یا گشت آزاد نیز بسیار استفاده میشود.

35- چه خصوصیت خاصی این نوع نژاد در برابر نژادهای دیگر دارد؟

علاوه بر کارایی این نژاد که در سئوال قبل توضیح داده شد، می توان به شخصیت بسیار آرام و مطمئن این نژاد در برابر دیگر نژادها اشاره کرد. یکی از لذت های سوارکاری؛ سواری مطمئن، بدون خطر و کنترل کامل اسب در زمان سواری است. بهمین دلیل افرادی که در برابر آسیب جسمی نگرانند، این نژاد را به نژاد های دیگر ترجیح میدهند. 

36- آیا این نژاد برای رشته پرش مناسب است؟

خیر. این نژاد برای رشته پرش بصورت حرفه ای مناسب نیست اما افرادی هستند که با تمرین این نژاد توانسته اند بصورت تفریحی، در زمینه پرش نیز فعال باشند.

37- من قصد خرید یک اسب فریزین را دارم، بنظر شما مادیان بهتر است یا نریان؟

خریدن یک اسب بستگی به اهداف خریدار دارد. مادیان ها و نریان ها خصوصیات خاص و متفاوتی دارند.

اگر هدف شما داشتن تعداد زیادی اسب فریزین در سالهای آتی است، بهتر است که یک مادیان خریداری کرده تا بتوانید اقدام به تولید و سپس کره فریزین داشته باشید.

اما اگر هدفتان تاثیر در تولید اسب های فریزین، مراجعه مالکین مادیان ها به شما در راستای برنامه تولید است، نریان میتواند گزینه بهتری باشد. ضمن آنکه نریان ها ظاهر زیباتری نسب به مادیان ها دارند. 

38- برای خرید اسب فریزین باید به شما مراجعه کنم؟

تعداد زیادی مراکز فروش در داخل ایران به امر فروش اسب های نژاد فریزین می پردازند. مجموعه اسب فریزین ایران نیز بصورت علمی و اصولی در زمینه تولید، پروش و فروش اسب های فریزین فعال بوده و پاسخگوی نیاز علاقمندان می باشد. تمامی اسب های ارائه شده توسط ما از راههای قانونی وارد کشور شده و با مدارک کامل به علاقمندان عرضه میگردند.

39- در هنگام خرید به چه مسائلی باید دقت داشته باشم؟

ترکیب و فرم اندامی، سلامت جسمی و اخلاق خوب اسب یکی از مهمترین مسائل در زمینه خرید اسب می باشد. ضمن آنکه گزینه های دیگری بمانند قابلیت های سواری یک اسب نیز تاثیرگذار است. از موارد مهم دیگر که باید در هنگام خرید یک فریزین دقت کرد، بررسی تمام مدارک یک اسب فریزین میباشد. هر اسب فریزین باید مدارکی بمانند پاسپورت، شناسنامه و برگه واردات رسمی بهمراه خود داشته و فروشنده باید این مدارک را ارائه دهد. نبودن یکی از این موارد در آینده برای شما مشکل بوجود خواهد آورد. 

به شما پیشنهاد میکنیم حتما در هنگام خرید با یک فرد مطمئن به مراکز فروش اسب رفته و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

40- اسب های فریزین در چه محوده قیمتی هستند؟ چه عواملی در قیمت ها تاثیر گذار است؟

قیمت یک اسب فریزین به فروشنده آن بستگی دارد و نمیتوان برای یک فریزین قیمت خاصی در نظر گرفت. اما میتوان با بررسی مدارک، شرایط بازار، ظاهر، کیفیت و شجره آن فریزین نسبت به قیمت ارائه شده توسط فروشنده یک نظر کارشناسی ارائه داد. بنابر این در هنگام خرید با کارشناسان مطمئن در این امر تماس و مشورت داشته باشید.

اما بطور کلی از عوامل تاثیر گذار در بحث قیمت اسب های فریزین بجز موارد ذکر شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* هزینه بالای حمل و نقل هوایی از کشورهای اروپایی به ایران

* سطح توانایی و آموزشی اسب های فریزین؛ بعنوان مثال یک فریزین با سطح آموزشی درساژ، قیمتی بمراتب بالاتر از یک فریزین با سطح آموزشی معمولی دارد.

* نوع مدرک یک فریزین؛ بعنوان مثال دارای مدرک Studbook و یا Foalbook که در قسمت قوانین و مدارک توضیح داده شده است.

* شجره یک اسب؛ آیا پدر آن دارای مقام سیلمی و یا مادر کره دارای مقام استار، کرون و یا مدل است.

* مقام های کسب شده؛ باید بررسی شود که آیا در مسابقات شرکت داشته و در صورت حضور در مسابقه چه مقامی کسب کرده است.

* سلامت جسمانی و اخلاقی؛ یک اسب باید هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ اخلاقی در سطح مناسب و قابل قبولی باشد.

41- من یک اسب فریزین مادیان خریداری کردم و حال میخواهم برای تولید، یک نریان انتخاب کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید؟

تعداد نریان های حال حاضر در ایران که بتوانید برای تولید به آنها مراجعه کنید بسیار محدود هستند. 

لازم به ذکر است که نریان های داخل ایران جزو سیلمی های مورد تایید KFPS نیستند اما در ایران اصطلاحا و به اشتباه آنها را سیلمی صدا میزنند. اما برای تولید میتوان از آنها استفاده کرد. برای بررسی کیفیت نریان، بهتر است به شجره و سوابق نریان ها مراجعه کرده و پس از بررسی مدارک آنها اقدام به تولید نمایید. یک نریان در داخل ایران، لازم است برگه سیلمی از فدراسیون سوارکاری ایران، برگه واردات رسمی، برگه کشش، پاسپورت معتبر و شناسنامه صادر شده از KFPS داشته باشد. در صورتیکه یکی از این موارد ناقض باشد، شدیدا تاکید میکنیم اقدام به تولید با این نریان ها نکنید.

لیست نریان های داخل ایران که میتوانید برای تولید به آنها مراجعه کنید در وب سایت قرارداده شده است.

42- آیا به کره های تولید شده از نریان های داخل ایران مدرک تعلق میگیرد؟

میتوان برای کره های تولیدی از نریان هایی که تمام شرایط توضیح داده شده در سئوال قبل را دارا هستند، مدرک صادر کرد. شرایط صدور مدرک برای کره های تولیدی در سئوالهای قبلی توضیح داده شده است.

43- برای بحث تولید، بهتر است از روش های نوین بمانند تولید از اسپرم فریز شده استفاده کنم یا به روش های سنتی؟

امروزه، روش های سنتی در کشورهای صاحب سبک در امر تولید اسب بدلیل مشکلات و معایب، بسیار کمتر استفاده شده و کاملا از روش های مدرن استفاده میکنند. این موضوع مزیت های بسیاری دارد که توصیه میشود از روش های مدرن برای تولید استفاده کنید. 

44- مالک یک مادیان هستم و برای بحث تولید میخواهم از اسپرم فریز شده استفاده کنم. آنوقت میتوانم برای کره مدرک بگیرم؟

بله. برای کره های تولید شده از اسپرم فریز شده مدارک شناسایی صادر خواهد شد.

45- آیا در ایران اسپرم فریز شده سیلمی های فریزین وجود دارد؟

اسپرم فریز شده از نریان های داخل ایران تنها در بین مالیکن نریان ها وجود دارد. از سیلمی های مورد تایید سازمان بین المللی اسب فریزین اسپرمی در حال حاضر در ایران یافت نخواهد شد. 

46- نحوه استفاده از اسپرم فریز شده به چه شکل است؟

بهتر است با دامپزشکان متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا در این زمینه شما را کمک کنند

47- آیا اسب های فریزین باید در شرایط آب و هوایی خاصی باشند؟ آیا در مناطق گرم دچار مشکل میشوند؟

هم اکنون تعداد زیادی اسب فریزین در کشورهای عربستان، امارات و کویت وجود دارند و کره های متعددی از این فریزین ها بدنیا آمده اند. 

اسب های فریزین اصالتا متعلق به کشور هلند بوده و از منطقه ای با آب و هوای معتدل دریایی به مناطق دیگر وارد میشوند. بهتر است تا زمانیکه به آب و هوای جدید عادت نکرده اند، مراقبت بیشتری از این نژاد صورت گیرد. این نژاد با آب و هوای جدید سازگار میشود و کره هایی که از این نژاد در مناطق گرم بدنیا می آیند کاملا به آب و هوای آن منطقه سازگار خواهند بود. 

بطور قطع هر موجودی و حتی انسان ها در مناطق گرم نیاز به مراقبت ویژه ای دارند. 

گفته های ما بر اساس مشاهدات میباشد و جنبه علمی ندارد. برای بررسی های علمی بهتر است با افرادی که بطور علمی و تحقیقاتی در این خصوص فعالیت دارند تماس حاصل شود.

48- مشکلات رایج و خاص این نژاد را که نیاز به توجه بیشتری دارد توضیح دهید؟

تنها موردی که در اینجا لازم به ذکر است: اسب های فریزین بطور معمول دارای موهای زیادی در دست ها و پاهای خود نسبت به نژاد های دیگر هستند. بدلیل باقی ماندن رطوبت در این نواحی، محلی برای ایجاد قارچ خواهد بود. بهتر است بطور مداوم نسبت به کوتاه کردن موها و خشک کردن این قسمت ها بعد از هر فعالیت، تمرین و یا گشت اقدام شود.

49- برای رشد موهای اسب های فریزین چه راهکاری دارید؟

بهترین راهی که ما به شما پیشنهاد میدهیم، شستن یال و دم اسب با آب و بدون هیچ مواد افزودنی است. 

50- آیا اسب های فریزین نیاز به خوراک خاصی دارند؟

ساختار بدنی اسب های فریزین بمانند دیگر نژاد ها بوده و نیاز به خوراک خاصی ندارد اما مجموعه هایی هستند (بمانند مجموعه اسب فریزین ایران) که برای تاثیر گذاری بیشتر در روند رشد اسب، یال و دم آنها از یک فرمول خاص در خوراک خود استفاده میکنند.  

 ** در صورتیکه سئوال مورد نظر شما در این فهرست قرار ندارد، با کارشناسان ما تماس گرفته و یا به آدرس ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید سئوال خود را ارسال نمائید.